REKLAMA

Mieszkanie Plus, dopłaty do wynajmu : "Wsparcie trafi do najbardziej potrzebujących"

  • Autor: PAP/AT
  • 21 lutego 2018 13:28
Mieszkanie Plus, dopłaty do wynajmu : "Wsparcie trafi do najbardziej potrzebujących" Mieszkanie plus: Zamiast tanich lokali będą dopłaty do wynajmu? (fot.pixabay.com)

Mieszkanie plus w formule dopłat do najmu dla osób potrzebujących może trafić do większej liczby obywateli i rzeczywiście być sukcesem - powiedział dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.

  • Pomysł dopłat do wynajmu lokali w ramach programu Mieszkanie plus jest bardzo dobry - powiedział Płochocki.
  • Dodał, że przy systemie dopłat będzie można zweryfikować, czy wsparcie trafia do najbardziej potrzebujących.

Jak informował we wtorek (20 lutego) wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, na Radzie Mieszkalnictwa zasygnalizowano temat dopłat do najmu dla lokatorów Mieszkania plus. Dodał, że nie został on jednak "skonkludowany" i ma być kontynuowany na kolejnym posiedzeniu Rady. Chodzi o zbudowanie mechanizmu, który wspierałby najemców poprzez dopłaty do najmu przy określonych kryteriach. "Kryteria te muszą zostać określone, wstępna dyskusja na ten temat już się odbyła" - powiedział Soboń.

Jak mówił Płochocki, system dopłat "pozwoliłby przeciwdziałać sytuacji, w której okazałoby się, że w mieszkaniach subsydiowanych z pieniędzy innych obywateli, mieszkałyby bogate osoby, które po prostu wykazały się sprytem w dniu kwalifikacji do zajmowania mieszkania lub ich sytuacja materialna zwyczajnie się poprawiła".

Czytaj też: Jest problem z Mieszkaniem Plus

Przypomniał, że taka sytuacja miała miejsce na rynku mieszkań komunalnych. "Mieliśmy biednych najemców mieszkań komunalnych w centrach miast, za które płacą po kilkaset złotych i jednocześnie parkują własne limuzyny" - opowiadał.

Jego zdaniem "ta budząca społeczny sprzeciw patologia powstała, ponieważ dotychczas osoba, która raz dostała uprawnienie do mieszkania komunalnego, nigdy nie ich traciła, nawet jeśli kupiła własny apartament na wynajem".

"Prawo do najmu było też automatycznie dziedziczone - jeśli babcia bogatego biznesmena, która rzeczywiście zasługiwała na wsparcie, zmarła to mógł on zachować prawo do najmu atrakcyjnego lokalu za ułamek realnej wartości. W tym samym czasie kolejki naprawdę potrzebujących osób po mieszkanie komunalne wydłużały się" - mówił.

Płochocki ocenił, że "Mieszkanie plus w formule dopłat dla osób potrzebujących może trafić do większej liczby obywateli i rzeczywiście być sukcesem". "Przy przyznaniu prawa do mieszkania dla wybranej rodziny, wsparcie sięgające kilkuset tysięcy, trafiłoby do stosunkowo nielicznych wybrańców. Rozłożenie wsparcia na dopłaty zauważy znacząca część społeczeństwa" - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Tomasz57 2018-02-23 12:38:05
    Zamiast wspierać, dopłacać i fundować, państwo powinno przestać zabierać, wprowadzić ulgi podatkowe, cięcia wydatków publicznych, deregulację zawodów i oczywiście zlikwidować ZUS i dochodowy, wtedy gwarantuję, że przynajmniej co drugą osobę będzie stać na zakup i utrzymanie mieszkania nawet w centrum większego miasta. Ja mimo tych wszystkich ograniczeń z własnej kieszeni uzbierałem gotówkę na nowe lokum od liderhaus.com i jestem bardzo zadowolony z transakcji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA