REKLAMA

Miliony pracowników ukrytych na rynku pracy

  • Autor: PAP/AT
  • 07 grudnia 2017 07:10
Miliony pracowników ukrytych na rynku pracy Firmom brakuje kadr bo przyzwyczaiły się do tego, że o pracowników nie trzeba było dbać (fot.shutterstock)

Liczba osób niepracujących, ale możliwych do przywrócenia na rynek pracy, może sięgać nawet 4 mln

Rąk do pracy w Polsce wcale nie brakuje. Brak tylko pomysłów, jak je wykorzystać - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Gazeta, powołując się na wyliczenia ekonomistów Narodowego Banku Polskiego, informuje, że liczba osób niepracujących, ale możliwych do przywrócenia na rynek pracy, może sięgać nawet 4 mln.

Z badań NBP cytowanych przez "Rz" wynika, że najszerzej definiowana stopa bezrobocia sięga 25 proc., podczas gdy jej definiowana zwyczajowo wersja wyniosła w III kwartale br. zaledwie 4,7 proc.

"Niedobór pracowników w Polsce narasta, ale nie tak szybko i nie jest tak palący, jak deklarują firmy. Wiele z nich przyzwyczaiło się do tego, że o pracowników nie trzeba było dbać" - ocenił w rozmowie z gazetą główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

Czytaj też: Brak pracowników. Jak sprostać wyzwaniom rynku pracy?

"W wielu przypadkach firmy nie mogą znaleźć pracowników nie dlatego, że ich fizycznie nie ma, tylko, że nie są skłonni pracować za daną płacę" - powiedziała "Rz" ekonomistka z ośrodka badawczego Grape dr hab. Joanna Tyrowicz.

Z kolei ekonomiści mBanku, cytowani przez "Rz" zauważają, że bariera niedoboru pracowników jest elastyczna. W ich ocenie przedsiębiorstwa będą w stanie zwiększać zatrudnienie zgodnie z potrzebami, ale w niektórych gałęziach przemysłu i usług będzie to wymagało podwyższenia wynagrodzenia w tempie 10 proc. rok do roku (w całym sektorze przedsiębiorstw w tym roku płace rosły przeciętnie w tempie 4,8 proc. rok do roku).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Paulina Adamska 2017-12-17 23:57:48
    Liczba ofert pracy na polskim rynku zdecydowanie rośnie, wystarczy przejrzeć oferty na jobs.pl. Osoby, którym bardzo zależy na znalezieniu pracy, z pewności coś znajdą dla siebie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA