REKLAMA

Miller o Kaczyńskim: Umniejsza rolę i pozycję Andrzeja Dudy

  • Autor: GP
  • 12 lipca 2016 12:33
Miller o Kaczyńskim: Umniejsza rolę i pozycję Andrzeja Dudy Leszek Miller w czasie konwencji wyborczej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w 2014 roku. (fot.:sld.org.pl)

● Leszek Miller jest zdania, że Kaczyński niewłaściwie eksponuje sukces szczytu NATO.
● Miller argumentuje, że laur należy się prezydentowi, podczas gdy lider PiS chwali szefa MON.
● W rozmowie w mediach polityk krytykuje też sędziego TK Andrzeja Rzeplińskiego. Przypisuje mu błędną interpretację przepisów Konstytucji i ustaw.

Były premier Leszek Miller (SLD) w TVN, we wtorek (12 lipca) odnosił się do relacji, która łączy Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudę. Przyczynkiem do rozmowy na ten temat była konferencja prezesa PiS, na której mówił o szczycie NATO.

Kaczyński wymienił prezydenta Dudę wśród architektów spotkania Sojuszu, ale razem z nim wyróżnił premier Beatę Szydło i szefów MSZ, MSWiA, MON.

Miller dostrzega w tych słowach umniejszenie roli prezydenta.

- Przecież gospodarzem, ze strony Polski, tego szczytu był prezydenta Duda, a nie minister obrony. Tego rodzaju wydarzenia mają przede wszystkim znaczenie polityczne, a nie militarne. W związku z tym szef MON nie powinien odgrywać najważniejszej roli. Najważniejszym czynnikiem politycznym jest prezydent - mówił polityk SLD. - Kaczyński ma skłonność wywyższania pozycji Antoniego Macierewicza. Widocznie jest to potrzebne Kaczyńskiemu do jakichś wyższych celów w przyszłości.

Drugim z tematów, o których deliberował polityk był spór o Trybunał konstytucyjny (TK). Miller, co stoi w pewnej sprzeczności z linią opozycyjnych partii, wyraził się krytycznie o prezesie TK, Andrzeju Rzeplińskim. Przypomnijmy, że PiS atakuje prezesa TK za jego interpretację prawa, Konstytucji i ustaw regulujących działanie sądu konstytucyjnego.

- Wbrew temu co twierdzi prezes Rzepliński, nasza Konstytucja odsyła do zwykłej ustawy, jeśli chodzi o regulacje dotyczące sposobu procedowania i organizacji TK - mówi Miller. - Więc Trybunał nie jest bezpośrednio podporządkowany Konstytucji, tylko ustawie, a ustawa to jest prawo ustawodawcy.

Andrzej Rzepliński w czasie debaty w Sejmie o nowej ustawie regulującej działanie sądu Konstytucyjnego mówił:

- Sumienie nie pozwala mi milczeć - po czym dodawał. - Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest przygotowywana w złej wierze i zmienia ustrój państwa bez zmiany ustawy zasadniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA