REKLAMA

Miller o zarzutach komisji podsmoleńskiej: Polski raport różni się od rosyjskiego

  • Autor: PAP/jk
  • 21 września 2016 07:19
Miller o zarzutach komisji podsmoleńskiej: Polski raport różni się od rosyjskiego - Jeżeli ktoś uważa, że ich tam nie było, to niech powie, skąd się wzięła cała dokumentacja z lotniska pod Smoleńskiem - mówił Jerzy Miller.(fot. wikipedia.org/CC BY 3.0)

- Polski raport w wielu miejscach różni się od raportu rosyjskiego. Polacy od początku badali miejsce katastrofy - mówił Jerzy Miller, odnosząc się do zarzutów podkomisji smoleńskiej.

Pytany w TVN24 o zarzuty, że polski raport powstał "pod dyktando" komisji rosyjskiej, a polscy eksperci nie mieli dostępu do wraku i miejsca zdarzenia, były szef MSWiA i Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego powiedział: - Gdybyśmy chcieli, żeby nasz raport był taki sam jak rosyjski, to przecież byśmy w ogóle (z nim) nie polemizowali, a myśmy przedstawili całą litanię zarzutów i uwag, które naszym zdaniem zaprzeczyły ustaleniom rosyjskim.

Jak powiedział Miller, w wypowiedzi o konieczności uzgodnienia formuły chodziło o jednakową konstrukcję obu raportów, "żeby czytelnik (…) mógł dokładnie stwierdzić, że polski raport w wielu, bardzo wielu miejscach i to bardzo newralgicznych wręcz, różni się od raportu rosyjskiego".

Czytaj też: Smoleńsk: Rozbić tupolewa o brzozę na samochodzie?

- Rosjanie przygotowali raport w styczniu 2011 roku, i zgodnie z konwencją chicagowską wykorzystaliśmy prawo do wyrażenia opinii o wszystkich zapisach w tym raporcie - przypomniał.

Odniósł się także do przytoczonego zarzutu podkomisji smoleńskiej powołanej przez szefa MON Antoniego Macierewicza, że przedstawiciele strony polskiej nie brali udziału w badaniu wraku i miejsca zdarzenia. Przyznał, że on sam, nie będąc ekspertem w sprawach lotnictwa ani wypadków lotniczych, nie uczestniczył w tych pracach, "natomiast członkowie komisji byli już 10 kwietnia na miejscu i razem z Rosjanami, równolegle, prowadzili badania na terenie wypadku".

- Jeżeli ktoś uważa, że ich tam nie było, to niech powie, skąd się wzięła cała dokumentacja z lotniska pod Smoleńskiem - dodał.

W ubiegłym tygodniu podkomisja MON oceniła, że w badaniu katastrofy prezydenckiego samolotu były nieprawidłowości, m. in., że wywierano naciski, by uzgodnić raporty polski i rosyjski (zaprezentowano przy tym nagranie głosu Millera mówiącego o konieczności zadbania o jednolity, spójny przekaz)oraz że polscy eksperci przez pewien czas nie mieli dostępu do miejsca zdarzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • robert 2016-09-21 07:54:35
    Pogratulowac!!!! Zdjęcie Leszka Millera, a artykuł o Jerzym Millerze?!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA