REKLAMA

Min. Sprawiedliwości o ustawie o IPN: Każda uchwalona w Polsce ustawa staje się prawem

  • Autor: JP
  • 25 lutego 2018 10:37
Min. Sprawiedliwości o ustawie o IPN: Każda uchwalona w Polsce ustawa staje się prawem "Każda uchwalona i podpisana przez prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem" Fot. ms.gov.pl

W izraelskich mediach pojawiła się informacja o rzekomym zamrożeniu nowelizacji ustawy o IPN pod presją działań dyplomatycznych. Ministerstwo Sprawiedliwości dementuje.

Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło, że w związku z informacjami podawanymi w mediach o "zamrożeniu ustawy o IPN" każda uchwalona w Polsce przez parlament i podpisana przez prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem.

Izraelskie media poinformowały w sobotę, że po naciskach Izraela Polska ugięła się i zamraża ustawę o IPN. Według nich oczekuje się, że polska delegacja przyjedzie do Izraela w najbliższych dniach, by wypracować porozumienie w tej sprawie.

Jest wysoce prawdopodobne, że do spotkania zespołów ekspertów polskiego i izraelskiego dojdzie, ale nie ma ustalonej daty - poinformowała w sobotę (24 lutego) wieczorem PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Kopcińska podkreśliła, że po rozmowie dwóch premierów Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu "stwierdzono, by zespoły (ds. dialogu prawno-historycznego - PAP) zostały utworzone". "Po stronie polskiej taki zespół powstał" - dodała.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, postanowił jednak - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA