REKLAMA

Minimalna stawka godzinowa dotyczy też rolnictwa

  • Autor: Farmer.pl
  • 24 czerwca 2016 15:19
Minimalna stawka godzinowa dotyczy też rolnictwa Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia lub umów o świadczenie usług będzie wynosić ponad 12 zł (fot. Shutterstock)

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw dotyczy wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej dla osób wykonujących pracę na podstawie określonych umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu.

Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia lub umów o świadczenie usług będzie wynosić ponad 12 zł, a jeżeli wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę zostałaby ustalona na poziomie zaproponowanym w tym roku przez rząd Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji, tj. 2000 zł, wówczas minimalna stawka godzinowa w 2017 r. wyniesie 13 zł – zapowiada rząd, a Sejm pracuje nad stosownym projektem ustawy.

Poseł Kazimierz Gwiazdowski, Prawo i Sprawiedliwość, pytał w Sejmie podczas debaty:

- W związku z omawianym rządowym projektem ustawy prosiłbym o wyjaśnienie moich wątpliwości związanych z treścią art. 1 pkt 1b zmienianej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W przepisie tym występuje pojęcie przedsiębiorcy, który zobowiązany będzie do wypłacania minimalnej stawki godzinowej osobom przyjmującym zlecenie lub świadczącym usługi. Czy przez pojęcie przedsiębiorcy rozumie się również rolników prowadzących gospodarstwa rodzinne?

Czytaj też: Andrzej Duda w Tychach o programach Rodzina 500+ i Mieszkanie+

- Rolnik to też przedsiębiorca, więc w tej sprawie też jest jasność, jeśli chodzi o przepisy. Mamy nadzieję, że ta zmiana ucywilizuje obecne patologie, które się niestety w wielu przypadkach zdarzają, i tam, gdzie ma być umowa o pracę, są umowy zlecenia czy inne formy zatrudnienia czy choćby samozatrudnienie, i że to też spowoduje, że sytuacja zdecydowanie się poprawi - wyjaśnił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 11 września 2015 r., płaca minimalna w 2016 nie może być niższa niż 1850 zł brutto, a 1355 zł netto.

Przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej mają obowiązywać już od 1 września 2016 r.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Robotnik 2016-06-25 19:44:53
    W pierwszej kolejności niech posłowie i rząd dają przykład , pracując przynajmniej przez kwartał za 12 zł na godzinę. Obecna władza proponując Polakom takie stawki godzinowe, już dawno i znacząco oderwała się od otaczającej rzeczywistości. Analogicznie, jak kiedyś Władek Gomułka, który pojęcia nie miał, ile kosztuje bilet tramwajowy w stosunku do ówczesnych stawek za godzinę pracy. Niestety, posłowie i rząd również nie wiedzą, a co gorsza od ponad 25 lat ,,transformacji'', każda następna ekipa rządowa unika, jak ognia rzetelnego dialogu na temat parytetu wynagrodzeń w stosunku do faktycznych kosztów utrzymania .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA