REKLAMA

Minister Andrzej Adamczyk zbulwersowany wyproszeniem z pociągu 12-latka

  • Autor: PAP/JS
  • 11 października 2017 16:05
Minister Andrzej Adamczyk zbulwersowany wyproszeniem z pociągu 12-latka Jak przypomniał Adamczyk, Koleje Wielkopolskie - czyli przewoźnik, w którego pociągu doszło do zdarzenia - należą do marszałka województwa wielkopolskiego (Andrzej Adamczyk, fot.andrzejadamczyk.pl)

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk jest zbulwersowany wyproszeniem z pociągu Kolei Wielkopolskich 12-latka. Poinformował, że w związku z tym zajściem zleci Urzędowi Transportu Kolejowego zrobienie audytu tego przewoźnika.

W środę (11 października) w telewizji internetowej wPolityce.pl, minister infrastruktury i budownictwa był zapytany o sprawę 12-latka, który - jak podawały media - we wtorek w Roszkowie (Wielkopolskie) został wyproszony z pociągu za brak pieczątki w legitymacji szkolnej. Zamiast pieczątki chłopiec miał zaświadczenie ze szkoły, mimo to konduktor wyprosił go z pociągu. Dziecko musiało przejść 5 kilometrów do domu.

Jak przypomniał Adamczyk, Koleje Wielkopolskie - czyli przewoźnik, w którego pociągu doszło do zdarzenia - należą do marszałka województwa wielkopolskiego. "To marszałek województwa wielkopolskiego odpowiada bezpośrednio poprzez swoje służby za poziom obsługi w pociągach samorządowych" - tłumaczył.

"Jestem zbulwersowany tą historią. (...) Uważam, że to w ogóle nie powinno się wydarzyć (...) To też jest przejawem poziomu obsługi podróżnych w kolejach samorządowych" - podkreślił szef MIB.

"Jakby na to nie spojrzeć, to co zrobił konduktor w tym pociągu bezpośrednio zagrażało temu chłopcu" - stwierdził minister.

Zapowiedział, że jeszcze w środę zwróci się do marszałka województwa wielkopolskiego, by "przeprowadził stosowne działania w kolejach mu podległych", aby do tego typu zdarzeń nie dochodziło.

Z kolei - jak dodał - Urząd Transportu Kolejowego (UTK) przeprowadzi audyt. "Przeprowadzi kontrolę poziomu obsługi i bezpieczeństwa podróżnych z perspektywy obsługi w Kolejach Wielkopolskich" - mówił Adamczyk.

Jak przypomniał, UTK to regulator, który sprawdza poziom bezpieczeństwa - wszystkie zabezpieczenia czy też przestrzeganie przepisów w zakresie transportu kolejowego. Dodał, że do UTK należy także monitorowanie obsługi podróżnych i ich bezpieczeństwa.

"Jestem przekonany, że (...) marszałek województwa wielkopolskiego przeprosi wszystkich za zaistniałą sytuację, przeprosi szczególnie tego chłopca i jego rodzinę" - ocenił minister infrastruktury.

W opinii Adamczyka marszałek powinien w ramach rekompensaty ufundować bilet "i to nie bilet jednorazowy, ale bilet na przejazd pociągami Kolei Wielkopolskich", co - jego zdaniem - choć w części zadośćuczyni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA