REKLAMA

Minister Błaszczak zapowiada pieniądze na podwyżki i modernizację służb

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: MIW
  • 03 października 2016 22:15
Minister Błaszczak zapowiada pieniądze na podwyżki i modernizację służb Moim zadaniem jako ministra jest przywrócenie etosu służby Policji – mówi minister Błaszczak. (fot. mat. MSWiA)

• Szef MSWiA, Minister Mariusz Błaszczak otworzył posterunki w Korytnicy, Zbuczynie, Sobolewie, Maciejowicach i Miastkowie Kościelnym.
• Wszystkie te jednostki zostały zamknięte w latach 2011-2013.
• Do końca roku planowane jest przywrócenie kolejnych 39 posterunków, a docelowo 150.

- Dzisiaj otwieramy kolejny posterunek policji. Jest to proces, który ma doprowadzić do wzrostu poczucia bezpieczeństwa obywateli – powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji podczas otwarcia posterunku Korytnicy. To jedna z pięciu jednostek, których pracę zainaugurował szef MSWiA.

Jak przypomina MSWiA poprzedni rząd koalicji PO-PSL zlikwidował w całej Polsce łącznie 418 z 817 posterunków. Jak podkreśla w komunikacie resort ich likwidacja nie była poprzedzona żadnymi analizami. "Była to błędna decyzja, która odbiła się na bezpieczeństwie obywateli". - czytamy.

Obecnie na podstawie analiz i konsultacji społecznych posterunki są przywracane. Do 3 października otwarto 18 takich posterunków. Do końca roku planowane jest przywrócenie kolejnych 39 posterunków, a docelowo 150.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że wdrażanych jest szereg projektów, które mają usprawnić pracę policji i ułatwić kontakt społeczeństwa z funkcjonariuszami. Na terenie całej Polski uruchamiana jest Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki niej każdy z obywateli poprzez stronę internetowa może przekazać informacje o zagrożeniach w miejscu zamieszkania, które po weryfikacji funkcjonariuszy trafiają na mapę.

- Bardzo ważna w policji jest funkcja dzielnicowych. Również zmieniliśmy ich sposób pracy. Zostali oni odciążeni od zadań administracyjnych i biurowych – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że uruchomiona została mobilna wyszukiwarka dzielnicowych, która jest bardzo prosta w obsłudze. Jednym kliknięciem można ustalić kontakt do naszego dzielnicowego. Po wpisaniu do niej adresu możemy sprawdzić, który funkcjonariusz odpowiada za dany rewir. Aplikacja zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce.

- Moim zadaniem jako ministra jest przywrócenie etosu służby Policji – wspomniał szef MSWiA.

Przypomniał, że podczas Światowych Dni Młodzieży widać było pierwsze efekty tych działań. Po raz pierwszy w historii, policja otrzymała od pielgrzymów i mieszkańców Krakowa owacyjne podziękowania za swoją profesjonalną służbę. MSWiA pracuje również nad poprawą warunków służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

- W ubiegłym tygodniu rząd Pani Premier Beaty Szydło przyjął projekt budżetu na przyszły rok. Są w nim pieniądze, które pozwolą na wdrożenie pierwszego etapu programu modernizacji służb. W 2017 roku formacje podległe w ramach ustawy otrzymają na ten cel niemal 1,4 miliarda złotych. Prace nad ustawą rozpoczęły się z inicjatywy ministra Mariusza Błaszczaka. Projekt MSWiA stanowi nawiązanie do programu modernizacyjnego zapoczątkowanego przez premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r.

Z całej kwoty ok. 610 mln zł będzie przeznaczonych na podwyżki, które dotyczyć będą około 150 tys. funkcjonariuszy oraz około 30 tys. pracowników cywilnych ww. formacji. Od 1 stycznia 2017 roku, pensje funkcjonariuszy wzrosną o 253 zł, a pracowników służb o 250 zł. Ustawa zakłada też realizację nowych inwestycji i zakupów. Szczególny nacisk położono na wyposażenie funkcjonariuszy w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu będą oni mogli sprostać stojącym przed nimi współcześnie wyzwaniom. Na ten cel przeznaczono ok. 780 mln zł. Program modernizacji służb obejmie lata 2017 – 2020. Obliczony jest na 6,5 mld złotych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA