REKLAMA

Minister Gliński nie widzi problemów z rotacją kadr w TVP

 • Autor: PAP/GP
 • 12 stycznia 2016 10:30
Minister Gliński nie widzi problemów z rotacją kadr w TVP Szefem TVP został Jacek Kurski. Zmienili się szefowie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i TVP Info, dyrektorzy głównych anten oraz niektórzy dziennikarze. (fot. twitter.com/PiotrGlinski)

• W ocenie wicepremiera Glińskiego zmiana dziennikarzy w TVP jest procesem naturalnym.
• Polityk ocenił pracę Piotra Kraśki, który prowadził redakcję Wiadomości w TVP 1.
• Zmiany w mediach publicznych wynikają z noweli ustawy o radiofonii i telewizji.

- Zmiany kadrowe w telewizji były od zawsze; właściciel ma prawo dobrać sobie pracowników - mówił w piątek w Radiu Zet wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, odnosząc się do zmian kadrowych w TVP.

Polityk w poniedziałek rano mówił o relacjach polsko-niemieckich. Przeczytaj tutaj.

- Zmiany kadrowe w telewizji były od zawsze, zdarzały się. Pamiętam takich prezenterów, którzy kiedyś byli w telewizji, później nie byli, bo byli odsuwani od anteny - odpowiedział Gliński na pytanie dotyczące odejścia z TVP Piotra Kraśki i Karoliny Lewickiej. Wicepremier dodał, że jest to zapewne związane z tym, że nie byli oni obiektywnymi dziennikarzami.

Na pytanie, czy nie byli obiektywni, bo zadawali krytyczne pytania, Gliński odpowiedział:

- Nie. Bo byli tendencyjni w swojej pracy dziennikarskiej, czy też pseudodziennikarskiej czasami. Czasami, bo nie zawsze. Czasami profesjonalnie pracowali, a czasami ewidentnie stronniczo, tendencyjnie - poprzez dobór ludzi, z którymi rozmawiali, poprzez formę ich rozmów, poprzez wybiórczość, poprzez mieszanie informacji z komentarzem. To wszystko jest niedopuszczalne z punktu widzenia profesjonalizmu dziennikarskiego - mówił Gliński.

Dodał, że właściciele ma prawo doboru pracowników.

- Nie róbmy histerii z tego, że pan Kraśko, który był momentami bardzo tendencyjny, niesprawiedliwie prowadzącym programy telewizyjne dziennikarzem, angażującym się ewidentnie po jednej stronie, akurat odpocznie sobie od anteny. To nie jest jakieś szczególne prześladowanie. To jest normalny tryb w demokracji - mówił wicepremier.

Zapytany o ocenę dziennikarstwa Jana Pospieszalskiego, Gliński odpowiedział, że prowadzi on jedyny program o innej opcji czy wrażliwości ideologiczno-politycznej w telewizji publicznej.

- W tej chwili to się zmienia. Nie wiem, jak będzie, ale wiem, że przez całe lata był to jedyny program, więc stosuję do niego troszkę inną miarę. Natomiast wydaje mi się, że starał się, na przykład, o pluralizm doboru gości. Nie zawsze to wychodziło - to wiem, bo nawet mówił mi o tym - że często, np. przedstawiciele rządu nie chcieli uczestniczyć w programach, gdzie musieliby się tłumaczyć ze swoich działań. Mówię o poprzednim rządzie - mówił wicepremier.

Zmiany w mediach publicznych wynikają z noweli ustawy o radiofonii i telewizji; na jej mocy wygasły kadencje dotychczasowych zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Minister skarbu państwa powołał nowych prezesów radia i telewizji. Szefem TVP został Jacek Kurski. Zmienili się szefowie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i TVP Info, dyrektorzy głównych anten oraz niektórzy dziennikarze.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • polka 2016-01-13 13:51:54
  Do Krakus: trochę więcej szacunku i kultury na tym portalu , bez obrażania i urządzania sobie żartów z Polaków , proszę pisać na temat , a nie czepiać się drobnych błędów , których nie popełniłam , piszę w języku polskim , nie jestem obcokrajowcem. A ty Rodaku jesteś ideałem widać i nie popełniasz błędów ortograficznych , życzę uczestniczyć w licznych konkursach ortograficzno - gramatycznych i zdobywać trofea.
 • Stachu39 2016-01-13 11:04:48
  Panie Gliński. O ile mi wiadomo to Ja również jestem właścicielem TVP a nie Pan, czy Pan Kurski. Również z mojego abonamentu pracownicy dostają pensję, tak więc proszę się miarkować z "tym, właścicielem"
 • J23 2016-01-13 01:17:19
  Panie Profesorze, moje gratulacje - sam, nieprzymuszony, potwierdził Pan że działania poprzednich rządów były uprawnione, czyli że wasze skargi na ich niesprawiedliwość i prześladowanie waszych ludzi były bezzasadne. A kryteria takie jak rzetelność, obiektywizm, bezstronnośc to tylko zasłona dymna którą ogłupia się ciemna masę Kurskiego. Jeszcze raz gratutuje odwagi - z własnej woli stanął Pan w jednym szeregu z Wielopolskim, Szczęsnym Potockim itp. realistami.
 • Krakus 2016-01-13 00:24:52
  Do polka: patriotyzm to także pisanie po polsku bez blędów ortograficznych i składniowych. Proszę wrócić do zerówki i pilnie się uczyć. Może za trzy lata zda Pani do pierwszej klasy podstawówki.
 • polka 2016-01-12 23:04:51
  Do poldek: ty się Rodaku opamiętaj , zapominasz , że właściciel Skarb Państwa , a to właśnie rządzący są właścicielami mediów publicznych jak tvp 1 i 2 , info itd., przecież jest to telewizja właściciela i ma prawo dobieradź sobie obiektywnych , rzetelnych i kompetentnych dziennikarzy , przecież bzdury piszesz , pomyliłeś z telewizją komercyjną jak polsat, tvn itd. , które są żenadą i kpiną a nie mediami narodowymi.
 • poldek 2016-01-12 10:46:35
  Jak on przeszedł od słowa demokracja, do słowa własność. Otóż panie Gliński -zwycięska partia jest zarządcą, a nie właścicielem mediów publicznych. Proszę o opamiętanie się!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA