REKLAMA

Minister Gowin zapowiada Instytut Wolności Nauki

  • Autor: PAP/GP
  • 05 maja 2016 13:51
Minister Gowin zapowiada Instytut Wolności Nauki Gowin: Zdaję sobie sprawę, że zwłaszcza w dziedzinie nauk społecznych zdarzają się przypadki blokowania awansów naukowych ze względu na pewne niepokorne poglądy. (fot.:youtube.com)

Instytut Wolności Nauki to koncepcja, która pojawiła się w gronie doradców związanych z PiS; wydaje mi się, że jesteśmy na samym początku dyskusji na ten temat - powiedział w czwartek (5 maja) we Wrocławiu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

O powołaniu Instytutu Wolności Nauki mówił w poniedziałek podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Instytut - jak mówił Kaczyński - weryfikowałby negatywne decyzje odnoszące się do nadawania stopni i tytułów naukowych, tam, gdzie nie ma merytorycznych, a są pozamerytoryczne przesłanki.

Gowin pytany o tę instytucję powiedział, że na razie jest to koncepcja, która pojawiła się w gronie doradców związanych z PiS.

- Wydaje mi się, że jesteśmy na samym początku dyskusji na ten temat - zaznaczył.

Wicepremier dodał, że dostrzega "rzeczywisty problem", jakim jest blokowanie ścieżek awansu dla młodego pokolenia naukowców.

- Zdaję sobie sprawę, że zwłaszcza w dziedzinie nauk społecznych zdarzają się przypadki blokowania awansów naukowych ze względu na pewne niepokorne poglądy, sprzeciwiające się ideologii politycznej poprawności - ocenił Gowin.

Przeczytaj: Minister edukacji podkreśla, że szkoła i MEN zadba o niepełnosprawnych uczniów

Jak dodał, kierowany przez niego resort poradzi sobie "z tymi patologiami" we współpracy ze środowiskiem akademickim.

- Wkrótce przedstawię propozycję nowelizacji ustawy o stopniach i tytułach naukowych. Stworzymy w tej nowelizacji instytucje odwoławcze. Taką instytucją mogłaby być Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów - zapowiedział Gowin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Ala 2016-05-12 13:36:20
    Wydaje mi się że min. Gowin ... nie dostrzega wielu problemów szkolnictwa wyższego, gdyż nie wiele o nich... mówi! Czekanie na projekty ustaw zrobione przez ... innych, to nie jest dobra taktyka... "dobrej zmiany"!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA