REKLAMA

Minister Jacek Czaputowicz podkreśla, że zastrzeżenia Izraela i USA są bezpodstawne

 • Autor: GP
 • 02 lutego 2018 08:55
Minister Jacek Czaputowicz podkreśla, że zastrzeżenia Izraela i USA są bezpodstawne Jacek Czaputowicz (fot. Tymon Markowski/MSZ/twitter.com)

Szef MSZ reaguje na zastrzeżenia Izraela i USA. - Uważam że jest szansa do rozmowy i oparcia naszych relacji na prawdzie, wyjaśnienia naszego stanowiska, rozwiania wszystkich wątpliwości - mówił w piątek (2 lutego) szef dyplomacji.

Po tym, jak w czwartek (1 lutego) do polskiej noweli ustawy o IPN odniósł się amerykański Departament Stanu, sytuacja wokół sporu z Izraelem bardzo się pogorszyła. W treści dokumentu z USA rozbrzmiewa wyraźne zaniepokojenie polskim prawem, w którym przewiduje się karanie za oskarżenia narodu polskiego o współudział w nazistowskich zbrodniach.

W piątek (2 lutego) do argumentów stron żydowskiej i amerykańskiej ustosunkował się minister Jacek Czaputowicz. W rozmowie radiowej przyznał, że kryzys jest bardzo poważny.

- Rzeczywiście te stosunki są napięte - padło z ust szefa MSZ w RMF FM. Po czym, czego można się było spodziewać po przedstawicielu rządu, zaakcentował polskie stanowisko. - Należy walczyć z kłamstwem oświęcimskim i mówieniem o "polskich obozach", czy też z obciążaniem narodu polskiego czy państwa polskiego odpowiedzialnością za Holokaust.

Czytaj też: Wpadka z tłumaczeniem zniszczyła przekaz premiera w internecie

Partnerom zza oceanu i Izraelowi natomiast przypominał, że ustawa wyraźnie wyklucza spod jurysdykcji i kar badania naukowe, historyczne oraz działalność artystyczną.

Po czym konkludował:

- Uważam że jest szansa do rozmowy i oparcia naszych relacji na prawdzie, wyjaśnienia naszego stanowiska, rozwiania wszystkich wątpliwości - doprecyzował minister. Choć nie ukrywał, że istnieje problem w komunikacji z Tel Awiwem. 

W kontekście kolejnych kroków, które muszą być sfinalizowane, by nowela o IPN weszła w życie, szef MSZ uciął pytanie o decyzję prezydenta. - (Andrzej Duda - red.) podejmie suwerenną decyzję w odpowiednim czasie.

Ustawa o IPN przeszła przez Senat RP w ekspresowym trybie. Można się było spodziewać takiego procedowania po tym, jak Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, jeszcze przed obradami izby, zaznaczał gotowość do przyjęcia noweli bez poprawek.

Czytaj też: Amerykanie obserwują rozwój wypadków ws. ustawy o IPN

W połowie tygodnia, kiedy zbierali się senatorowie, szef izby mówił - Najlepiej by było, żeby ta ustawa weszła jak najszybciej w życie i obowiązywała.

Po czym podkreślał, że ustawę będzie monitorował zespół powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego po rozmowie z szefem rządu Izraela Benjaminem Netanjahu. Karczewski tłumaczył, że zespół, który będzie pracował wspólnie z żydowskimi przedstawicielami "będzie dochodził do prawdy (...), bo ta prawda jest potrzebna, niezwykle potrzebna i Żydom i Polakom, bo to Żydzi i Polacy byli mordowani przez Niemców".

Więcej o zespole polsko-izraelskim przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA