REKLAMA

Minister Jacek Czaputowicz podkreśla, że zastrzeżenia Izraela i USA są bezpodstawne

  • Autor: GP
  • 02 lutego 2018 08:55
Minister Jacek Czaputowicz podkreśla, że zastrzeżenia Izraela i USA są bezpodstawne Jacek Czaputowicz (fot. Tymon Markowski/MSZ/twitter.com)

Szef MSZ reaguje na zastrzeżenia Izraela i USA. - Uważam że jest szansa do rozmowy i oparcia naszych relacji na prawdzie, wyjaśnienia naszego stanowiska, rozwiania wszystkich wątpliwości - mówił w piątek (2 lutego) szef dyplomacji.

Po tym, jak w czwartek (1 lutego) do polskiej noweli ustawy o IPN odniósł się amerykański Departament Stanu, sytuacja wokół sporu z Izraelem bardzo się pogorszyła. W treści dokumentu z USA rozbrzmiewa wyraźne zaniepokojenie polskim prawem, w którym przewiduje się karanie za oskarżenia narodu polskiego o współudział w nazistowskich zbrodniach.

W piątek (2 lutego) do argumentów stron żydowskiej i amerykańskiej ustosunkował się minister Jacek Czaputowicz. W rozmowie radiowej przyznał, że kryzys jest bardzo poważny.

- Rzeczywiście te stosunki są napięte - padło z ust szefa MSZ w RMF FM. Po czym, czego można się było spodziewać po przedstawicielu rządu, zaakcentował polskie stanowisko. - Należy walczyć z kłamstwem oświęcimskim i mówieniem o "polskich obozach", czy też z obciążaniem narodu polskiego czy państwa polskiego odpowiedzialnością za Holokaust.

Czytaj też: Wpadka z tłumaczeniem zniszczyła przekaz premiera w internecie

Partnerom zza oceanu i Izraelowi natomiast przypominał, że ustawa wyraźnie wyklucza spod jurysdykcji i kar badania naukowe, historyczne oraz działalność artystyczną.

Po czym konkludował:

- Uważam że jest szansa do rozmowy i oparcia naszych relacji na prawdzie, wyjaśnienia naszego stanowiska, rozwiania wszystkich wątpliwości - doprecyzował minister. Choć nie ukrywał, że istnieje problem w komunikacji z Tel Awiwem. 

W kontekście kolejnych kroków, które muszą być sfinalizowane, by nowela o IPN weszła w życie, szef MSZ uciął pytanie o decyzję prezydenta. - (Andrzej Duda - red.) podejmie suwerenną decyzję w odpowiednim czasie.

Ustawa o IPN przeszła przez Senat RP w ekspresowym trybie. Można się było spodziewać takiego procedowania po tym, jak Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, jeszcze przed obradami izby, zaznaczał gotowość do przyjęcia noweli bez poprawek.

Czytaj też: Amerykanie obserwują rozwój wypadków ws. ustawy o IPN

W połowie tygodnia, kiedy zbierali się senatorowie, szef izby mówił - Najlepiej by było, żeby ta ustawa weszła jak najszybciej w życie i obowiązywała.

Po czym podkreślał, że ustawę będzie monitorował zespół powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego po rozmowie z szefem rządu Izraela Benjaminem Netanjahu. Karczewski tłumaczył, że zespół, który będzie pracował wspólnie z żydowskimi przedstawicielami "będzie dochodził do prawdy (...), bo ta prawda jest potrzebna, niezwykle potrzebna i Żydom i Polakom, bo to Żydzi i Polacy byli mordowani przez Niemców".

Więcej o zespole polsko-izraelskim przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA