REKLAMA

Minister Jan Szyszko zadowolony z decyzji NSA ws. Puszczy Białowieskiej

  • Autor: PAP/JS
  • 18 października 2017 17:34
Minister Jan Szyszko zadowolony z decyzji NSA ws. Puszczy Białowieskiej Minister środowiska Jan Szyszko przypomniał, że także we wtorek przed Trybunałem Sprawiedliwości UE odbyło się drugie wysłuchanie w sprawie zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej . (fot. PTWP)

Minister środowiska jest zadowolony z postanowienia NSA oddalającego skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich ws. zwiększenia cięć na terenie Nadleśnictwa Białowieża. Jan Szyszko powiedział, że decyzja sądu potwierdza, że prawo jest w Polsce przestrzegane.

Biuro RPO poinformowało we wtorek (17 października), że Naczelny Sąd Administracyjny oddalił tego dnia skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w sprawie decyzji ministra środowiska, umożliwiającej zwiększenie cięć na terenie Nadleśnictwa Białowieża. Jak podano, postanowienie NSA jest prawomocne i nie podlega zaskarżeniu. RPO w komunikacie na swojej stronie napisał, że w praktyce oznacza to, że nie jest możliwe skontrolowanie przez polski sąd zgodności z prawem zmian wprowadzonych w planie urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, które przewidują zwiększenie ilości pozyskania drewna.

"Postanowienie NSA to dla mnie bardzo dobra decyzja. Stwierdza, że w Polsce prawo jest przestrzegane; stworzony przez Lasy Państwowe aneks (do planu urządzenia lasu - red), który przeszedł wszelkie procedury nie łamie polskiego prawa i wszystko jest w porządku" - powiedział  minister Jan Szyszko.

Szef resortu środowiska przypomniał, że także we wtorek przed Trybunałem Sprawiedliwości UE odbyło się drugie wysłuchanie w sprawie zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

"W Luksemburgu zarzucono nam, że nadmiernie wycinamy. Tu się okazało, że (wszystko odbywa się - red) zgodnie z prawem, popartym również analizami, oceną oddziaływania na środowisko. Oczywiście czekam w tej chwili na decyzję trybunału; mam wrażenie, że on również ma trudności w zrozumieniu tego, co KE chciała zrobić" - powiedział minister.

Jak podkreślił, Puszcza Białowieska to "wielkie dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze miejscowej ludności, polskiej myśli ochrony przyrody, polskiej myśli leśnej, szkoły leśnej i łowieckiej". "Unia podnosi, że to są lasy nietknięte ręką człowieka. Tymczasem są to lasy z jedną z najlepiej udokumentowanych historii użytkowania od kilkuset lat" - dodał minister.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA