REKLAMA

Minister kultury podpisał umowę ws. modernizacji szkół artystycznych

  • Autor: PAP/JS
  • 22 grudnia 2016 17:26
Minister kultury podpisał umowę ws. modernizacji szkół artystycznych Minister kultury Piotr Gliński (fot. youtube.com)

• 114 szkół muzycznych i plastycznych zostanie poddanych modernizacji energetycznej.
• Umowę w tej sprawie podpisał z NFOŚiGW wicepremier Piotr Gliński.
• Szkoły ograniczą zużycie energii o ok. 60 proc.; poprawi się też estetyka i funkcjonalność szkolnych budynków - mówił Gliński.

Modernizacja szkół artystycznych w Polsce możliwa będzie dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Na ten cel z Funduszu Spójności przeznaczono 303,5 mln zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 377 mln zł.

Projekt ministerstwa kultury "Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego" obejmie 114 szkół w całym kraju. Jak podkreślono w komunikacie, wiele z nich funkcjonuje w małych miejscowościach, często w budynkach wymagających gruntownego remontu. Niektóre z obiektów mają wręcz charakter zabytkowy.

"Niezwykle istotne jest to, że nasze placówki szkolne ograniczą zużycie energii o około 60 proc., a przez to zmniejszą koszty funkcjonowania" - zauważył wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas czwartkowej uroczystości, na której umowę podpisano. "Jednocześnie poprawi się także estetyka, jakość i funkcjonalność szkolnych budynków. To inwestycja, która ma wręcz znaczenie cywilizacyjne. Cieszę się, że kultura zostanie w ten sposób doceniona" - mówił wicepremier.

W ramach modernizacji docieplone zostaną elementy, wykonana zostanie wymiana okien, grzejników, kanałów i rur wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych. Realizacja prac polegała będzie także na budowie systemów oświetlenia, kabli i przewodów elektrycznych, opraw oświetleniowych, jak również zainstalowanie nowych kotłów i pomp ciepła. Projekt, rozpoczęty 1 października 2016 r., ma zakończyć się do 31 grudnia 2021.

"Przeprowadzenie tych inwestycji będzie wielkim wyzwaniem, które jednak przyniesie wielki postęp w zakresie efektywności energetycznej i pozwoli na osiągnięcie dużych oszczędności" - powiedział z kolei drugi z sygnatariuszy umowy, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Kazimierz Kujda. Podkreślał, że NFOŚiGW nie miał do tej pory tak dużego projektu w obszarze modernizacji energetycznej. "Podpisujemy w NFOŚiGW coraz więcej umów, ale ta jest rekordowa zarówno pod względem kwoty wsparcia, jak i zakresu działania" - dodał.

W czasie uroczystości podkreślono także, że dotacja na modernizację szkół artystycznych nie jest jedynym wymiarem działań NFOŚiGW na rzecz instytucji kultury. W ramach innych projektów wsparcie - w wysokości 54 mln zł - otrzymają inne placówki kultury, w tym m.in. Biblioteka Narodowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA