REKLAMA

Minister Mariusz Błaszczak zainaugurował nowy program nauczania klas policyjnych

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 06 kwietnia 2016 20:42
Minister Mariusz Błaszczak zainaugurował nowy program nauczania klas policyjnych Klasy policyjne funkcjonują już od ośmiu lat (fot. mswia.gov.pl)

- Chodzi o to, żeby wśród młodych ludzi, którzy chcą służyć obywatelom i swojej ojczyźnie kształtować postawy – postawy patriotyczne, postawy służby, postawy, które potem przydadzą się w życiu zawodowym – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas konferencji „Wyzwania dla klas policyjnych w procesie edukacji społecznej”, która miała miejsce w Komendzie Głównej Policji.

Klasy policyjne funkcjonują już od ośmiu lat. Ich głównym zadaniem jest wychowywanie młodych ludzi na odpowiedzialnych obywateli oraz przekazywanie im wiedzy o organizacji i funkcjonowaniu policji. Szczególny nacisk kładzie się na dyscyplinę i zaangażowanie społeczne uczniów. Są oni również zobowiązani do noszenia munduru w czasie zajęć. Obecnie istnieje około 950 takich klas w 300 szkołach ponadgimnazjalnych, które łącznie kształcą blisko 25 tys. uczniów.  ponadgimnazjalnych

W pracę przy klasach policyjnych angażowani są policjanci. Odbywa się to na podstawie porozumień pomiędzy dyrektorami szkół a kierownikami jednostek policji. W zeszłym roku istniały 192 takie porozumienia. Absolwenci klas policyjnych otrzymują dodatkowe punkty podczas ubiegania się o przyjęcie w szeregi Policji.

Podczas konferencji zaprezentowano opracowany w tym roku jednolity program kształcenia dla klas policyjnych. Jest to element trwającego od 2013 r. procesu standaryzacji ich funkcjonowania. Program poza kształtowaniem postaw i rozwijania kompetencji uwzględnia także profilaktykę i sprawność fizyczną wychowanków. Ma z jednej story wspierać nauczycieli w kreowaniu ogólnego rozwoju uczniów, jak również przygotowywać kandydatów do postępowania kwalifikacyjnego przed przyjęciem do Policji.

W konferencji udział wzięli również pełniący obowiązki Komendanta Głównego Policji mł. insp. Andrzej Szymczyk oraz komendant-rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr hab. Piotr Bogdalski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA