REKLAMA

Minister podpisała list intencyjny ws. programu Bezpieczny Poród

  • Autor: PAP/AT
  • 24 lutego 2017 07:40
Minister podpisała list intencyjny ws. programu Bezpieczny Poród Program "Bezpieczny Poród" zakłada m.in. stworzenie Ośrodka Symulacji Medycznych, w którym lekarze i położne będą się szkolić na symulatorach porodu (Elżbieta Rafalska, fot.KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podpisując list intencyjny ws. programu "Bezpieczny poród".
• Standard opieki medycznej w ciąży i okołoporodowej jest jednym z czynników mających wpływ na decyzję o dziecku - powiedziała minister.

Program "Bezpieczny Poród" zakłada m.in. stworzenie Ośrodka Symulacji Medycznych, w którym lekarze i położne będą się szkolić na symulatorach porodu. Takie rozwiązania są w krajach Europy Zachodniej powszechnie stosowane od kilkunastu lat. Ośrodek w Polsce będzie pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej.

List intencyjny dotyczący opracowania i wdrożenia programu "Bezpieczny Poród" - w obecności minister rodziny, pracy i polityki społecznej - podpisali w czwartek w Warszawie rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś, prezes PZU SA Michał Krupiński, prezes PZU Życie SA Paweł Surówka oraz członek zarządu PZU SA Andrzej Jaworski.

"Program +Bezpieczny Poród+ to bardzo nowatorskie rozwiązanie w skali naszego kraju (...). Chodzi o to, by przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technik symulacyjnych prowadzić edukację podyplomową wszystkich tych, który na co dzień zawodowo zajmują się prowadzeniem ciąży, porodu i opieką nad nowo narodzonym dzieckiem. Ciągła edukacja zapewnia odpowiedni poziom wiedzy i doświadczenia" - mówił prof. Wielgoś.

Jak zaznaczył, chodzi o to, by lekarze i położne dzięki szkoleniom popełniali jak najmniej błędów. "Najlepszym szkoleniem jest szkolenie się na własnych błędach, ale tego właśnie chcemy uniknąć, chcemy temu zapobiegać. Chcemy wprowadzić szkolenie na symulacjach medycznych związanych z opieką nad ciężarną i noworodkiem" - powiedział. Podkreślił, że im większe doświadczenie i wiedza, tym mniej błędów medycznych. Ocenił, że "położnictwo jest tą dziedziną medycyny, w której jest chyba najwięcej roszczeń związanych z błędami medycznymi i powikłaniami".

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej podziękowała sygnatariuszom listu intencyjnego za podjęcie inicjatywy na rzecz poprawy opieki okołoporodowej.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA