REKLAMA

Minister Radziwiłł zarysował politykę zdrowotną rządu PiS

  • Autor: GP
  • 04 grudnia 2015 11:30
Minister Radziwiłł zarysował politykę zdrowotną rządu PiS

Wśród najważniejszych problemów, które nowe kierownictwo Ministerstwa Zdrowia chce rozwiązać, są informatyzacja służby zdrowia, tworzenie map potrzeb zdrowotnych obywateli oraz kwestie związane z podwyżkami dla pielęgniarek.

Konferencja prasowa poświęcona polityce zdrowotnej odbyła się 3 grudnia w Warszawie. Minister Konstanty Radziwiłł przedstawił strategię najważniejszych wprowadzanych zmian, aby poprawić sytuację w służbie zdrowia. Omówił zarówno działania, które już się rozpoczęły, jak i te, które będą podjęte wkrótce.

Najpilniejsze problemy służby zdrowia

Radziwiłł zaznaczył, że resort zdrowia nie może natychmiast skupić się na działaniach strategicznych i przyszłościowych. Resort musi w pierwszej kolejności i pilnie cyfryzować placówki opieki zdrowotnej, stworzyć mapę drogową potrzeb zdrowotnych Polaków.

Minister zapewnił, że wśród priorytetów są podwyżki dla pielęgniarek. Jednocześnie mówił, że zobowiązania poprzedniej ekipy rządowej w kwestii płac zostaną dotrzymane i zrealizowane.

Kierunki działań resortu w najbliższej przyszłości

W dalszej kolejności resort będzie realizował zapowiedzi z kampanii wyborczej PiS: darmowe leki dla osób po 75. roku życia, odwrócenie komercjalizacji jaka zaszła w służbie zdrowia, przywrócenie stażu podyplomowego lekarzy.

Ministerstwo planuje też zmiany w kwestii profilaktyki zdrowotnej. Tutaj najważniejszą inicjatywą jest Narodowy Program Zdrowia.

Minister chce też odbiurokratyzowania pakietu onkologicznego. Między innymi ograniczenia procedur związanych z kartą DILO, tj. diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Zdrowie w dalekiej perspektywie

Najważniejszą zmianą, którą chce przeprowadzić minister Radziwiłł jest likwidacja NFZ. Obecnie trwają prace analityczne nad tym zagadnieniem i zaplanowano konsultacje z ekspertami.

Reformę ratownictwa medycznego i jego zintegrowanie z publicznym systemem powiadamiania ministerstwo chce zacząć wprowadzać w następnej kolejności.

Minister zapewniał, że będzie realizował powyższe plany w porozumieniu z organizacjami pacjentów, nie tylko z przedstawicielami personelu medycznego.

- Chciałabym, żeby przynajmniej to, co można, a w szczególności to co jest strategią, było realizowane w dialogu społecznym – powiedział minister zdrowia na czwartkowej konferencji prasowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA