REKLAMA

Minister Waszczykowski spotkał się z American Jewish Committee

  • Autor: GP
  • 10 maja 2016 20:03
Minister Waszczykowski spotkał się z American Jewish Committee Spotkanie Witolda Waszczykowskiego z przedstawicielami American Jewish Committee. (fot.:msz.gov.pl)

Minister Witold Waszczykowski rozmawiał w środę (10 maja) o sytuacji na linii Warszawa - Tel Aviv z Davidem Harrisem, przedstawicielem żydowskiej mniejszości w USA.

O stosunkach polsko-żydowskich i współpracy Polski z American Jewish Committee rozmawiał w środę (10 maja) szef polskiego MSZ z Davidem Harrisem, dyrektorem wykonawczym AJC.

Podczas spotkania minister Witold Waszczykowski wyraził zadowolenie z trwającej ćwierć wieku współpracy Polski z AJC oraz podziękował amerykańskiej delegacji za wpieranie Polski w obronie prawdy historycznej.

- Wiele razy przypominaliście politykom i dziennikarzom, że odnoszące się do niemieckich obozów hitlerowskich określenie "polskie obozy" lub zrzucanie winy za Holokaust na Polaków to nieuzasadnione fałszowanie historii - podkreślił minister. David Harris zaznaczył, że AJC od 25 lat jest orędownikiem spraw polskich w Stanach Zjednoczonych.

Szef polskiej dyplomacji przedstawił delegacji AJC priorytety Polski na szczyt NATO w Warszawie w kontekście zagrożeń płynących ze Wschodu i Południa. - Zwiększenie obecności NATO w naszym regionie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Polski - oświadczył minister Waszczykowski. Strony omówiły także perspektywy rozwiązania konfliktu ukraińsko-rosyjskiego oraz sytuację na Bliskim Wschodzie. Zgodziły się co do szczególnego charakteru partnerstwa polsko-izraelskiego.

AJC jest jedną z najważniejszych amerykańskich organizacji działających na rzecz obrony interesów diaspory żydowskiej poza terytorium USA. Od 1989 r. blisko współpracuje z polską administracją rządową, jak i z polskimi organizacjami pozarządowymi. Organizacja wspierała m.in. zabiegi Polski na rzecz wejścia do NATO, a obecnie opowiada się za włączeniem Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA