REKLAMA

Minister Zalewska rozmawiała o nowelizacji Karty Nauczyciela

  • Autor: pulsHR.pl
  • 20 stycznia 2016 19:11
Minister Zalewska rozmawiała o nowelizacji Karty Nauczyciela Konsultacje społeczne ws. nowelizacji Karty Nauczyciela. (fot. MEN)

• W środę (20 stycznia) Anna Zalewska, minister edukacji narodowej spotkała się z przedstawicielami organizacji samorządowych.
• Rozmowy dotyczyły przygotowanej przez resort edukacji nowelizacji Karty Nauczyciela. Projekt przewiduje m.in. likwidację tzw. godzin karcianych oraz zmianę zasad prac komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli.
• W czwartek (21 stycznia) o proponowanych zmianach w Karcie Nauczyciela Zalewska rozmawiać będzie z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych.

– Chcę, abyśmy wspólnie pracowali nad zmianami w edukacji – powiedziała szefowa MEN na środowym (20 stycznia) spotkaniu z samorządowcami. - Rząd i samorządy są partnerami w prawidłowym funkcjonowaniu systemu edukacji. Musimy pamiętać, że w stosunku do szkoły, ucznia i nauczyciela pełnimy służebną funkcję – powiedziała szefowa MEN.

Przypomnijmy, zgodnie z zapowiedzią minister Zalewskiej, MEN przygotował projekt zmian w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. Proponowane regulacje to także wypełnienie zobowiązań premier Beaty Szydło zawartych w wygłoszonym 18 listopada 2015 r. exposé, dotyczących m.in. likwidacji tzw. "godzin karcianych", czyli dwóch godzin w tygodniu, które każdy nauczyciel, niezależnie od swego pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji, musi przepracować z uczniami, np. prowadząc zajęcia wyrównawcze. Za prowadzenie zajęć w ramach godzin karcianych nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

Przeczytaj o konferencji PO poświęconej edukacji w Polsce.

Nowelizacja przewiduje również zmiany w zakresie postępowania dyscyplinarnego dla nauczycieli. Z własnej inicjatywy MEN zaprojektowało również przepis ułatwiający planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielowi, któremu przyznano tytuł honorowy profesora oświaty. W nowelizacji zawarto również zmiany przepisów dotyczące rozszerzenia na wszystkich nauczycieli wymogu niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie oraz nietoczenia się wobec nich postępowania karnego lub dyscyplinarnego lub postępowania o ubezwłasnowolnienie.

Wychodząc naprzeciw prośbom samorządowców szefowa MEN zapewniła, że wszelkie zmiany w edukacji będą szeroko konsultowane z wszystkimi zainteresowanymi stronami. – Chcę, abyśmy wspólnie pracowali nad zmianami w edukacji – powiedziała. – Będziemy zmieniać system edukacji w taki sposób, aby żadne dziecko i żaden nauczyciel tych zmian nie odczuł negatywnie – dodała.

W czwartek (21 stycznia) minister edukacji narodowej o proponowanych zmianach w Karcie Nauczyciela rozmawiać będzie z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • krtań 2016-02-17 06:45:13
    Czy nowelizacja Karty Nauczyciela uwzględni możliwość odejścia starym schorowanym nauczycielom na świadczenie kompensacyjne z powodu orzeczenia o braku zdolności do pracy? W tej chwili nauczyciel posiadający uprawnienia do świadczenia kompensacyjnego jeśli znienacka otrzyma orzeczenie o braku zdolności do wykonywania pracy- natychmiast zostaje bez pracy i emerytury!!!!!!!!!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA