REKLAMA

Ministerstwo Finansów: Pracodawca może rozliczyć PIT pracownikowi

  • Autor: PAP/AT
  • 09 stycznia 2017 07:29
Ministerstwo Finansów: Pracodawca może rozliczyć PIT pracownikowi Pracownik, który chce uniknąć samodzielnego rozliczania swoich rocznych dochodów, może skorzystać z pomocy pracodawcy (fot.mf.gov.pl)

• Ministerstwo Finansów przypomina, że pracownik chcąc rozliczyć PiT może skorzystać z pomocy pracodawcy.
Pracownik powinien złożyć w takiej sytuacji oświadczenie PIT-12 swojemu płatnikowi przed 10 stycznia.
• Z rozwiązania można skorzystać, gdy uzyskało się dochody u jednego pracodawcy

Pracownik, który chce uniknąć samodzielnego rozliczania swoich rocznych dochodów, może skorzystać z pomocy pracodawcy. Jak poinformowało ministerstwo finansów, powinien on złożyć w takiej sytuacji swojemu płatnikowi przed 10 stycznia oświadczenie PIT-12.

Z tego rozwiązania można skorzystać tylko, gdy w 2016 r. uzyskało się dochody u jednego pracodawcy. Jeśli pracownik zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będzie musiał rozliczyć się sam.

„W składanym oświadczeniu pracownik stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego płatnika i nie będzie korzystał z ulg podatkowych (np. na dzieci czy internetowej) oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np. przykład wspólnego opodatkowania małżonków)” – padało Ministerstwo Finansów.

Czytaj też: Nie będzie jednolitego podatku

Jak zauważono w instrukcji, po złożeniu tego oświadczenia płatnik oblicza roczny podatek za pracownika na formularzu PIT-40 i przekazuje go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

„Jeżeli pracownika rozliczył płatnik, ale pracownik osiągnął również przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wówczas musi on złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczenia tych przychodów” – dodano w instrukcji.

Resort finansów zaznaczył, że złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie przez płatnika PIT-40 nie pozbawia podatnika prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 do końca kwietnia - według ogólnie obowiązujących zasad. Na przykład w sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12, podatnik chce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA