REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opracuje ustawę o opłatach za użytkowanie wieczyste

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 20 stycznia 2016 11:57
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opracuje ustawę o opłatach za użytkowanie wieczyste Nawet niebiednych lokatorów nie stać na opłatę z tytułu użytkowania wieczystego? /fot.WK/

• Nie będzie ujednolicenia stawek opłat z tytułu użytkowania wieczystego.
• Ale Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zadeklarowało opracowanie projektu ustawy regulującej stawki za użytkowanie wieczyste zgodnie z oczekiwaniami społecznymi.

Kolejną petycję wniosło do sejmu Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste”. Tym razem dotyczyła ona zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami jak i gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa.

- Przedmiotem petycji były zmiany w zakresie aktualizacji opłat użytkowania wieczystego gruntu. Wnioskodawcy podważają wysokości opłat użytkowania wieczystego gruntu, którymi obciążani są najemcy i właściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, twierdząc, że prowadzą one do skrajnego zubożenia obywateli - mówił Tomasz Szymański podczas Komisji ds. Petycji.

Zaproponowane w petycji zmiany zmniejszały stawki opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntów w przypadku wykorzystywanych na cele mieszkaniowe z 1 do 0,3 proc., a w przypadku pozostałych gruntów z 3 do 1 proc. Wskazywały też na możliwość udzielenia bonifikaty osobom o niskich dochodach.

"Wieczyste" zaproponowało także likwidację procedury administracyjnej przed kolegiami odwoławczymi, nałożenie na sąd obowiązku łączenia wszystkich spraw dotyczących opłaty rocznej związanej z lokalami położonymi na tej samej nieruchomości, ujednolicenie stawek opłat z tytułu użytkowania wieczystego oraz uznanie za nieważne wszystkich podwyżek opłat po 31 grudnia 2008 r.

Posłowie uznali, że pierwsza petycja o bezkosztowe przeniesienie wieczystego użytkowanie na własność, jak i obecna - o obniżenie kwoty opłat za to użytkowanie - najlepiej świadczą, jak duży jest to problem społeczny.

Posłowie podkreślali, że wobec osób, które z różnych przyczyn nie mają uregulowanych praw własności, zazwyczaj biednych, bo tacy przede wszystkim mieszkają na zasadzie wieczystego użytkowania, stosowane są różne metody dodatkowego obciążenia ich opłatami. M.in. poprzez nadmiernie podnoszone podatki, co tak obciąża ludzi, że przestają płacić i dochodzi do eksmisji. Do tego rzeczoznawcy stosują tak różne sposoby wyceny użytkowania wieczystego, że często podatek nagle - po zmianie rzeczoznawcy - wzrasta o 300, 400 proc.

- Problem do rozwiązania jest palący – twierdził Paweł Lisiecki. - Dochodzi do paradoksów, że właściciel mieszkania może i nie jest biedny, ale nie stać go na mieszkanie w danym lokalu.

Grzegorz Wojciechowski przypomniał, że spotkał się ze sprawą, iż za mały domek w kiepskim stanie opłata roczna dla dwojga emerytów wynosiła 15 tys. zł. - Takich spraw jest wiele – zapewniał poseł.

Małgorzata Kutyła, dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zapewniła, że resort dostrzega szereg mankamentów w regulacjach związanych z instrumentem użytkowania wieczystego. Analizuje je wspólnie z samorządami.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że aktualizowanie opłat za użytkowanie wieczyste jest niezbędnym fundamentem zasadności funkcjonowania prawa, zwłaszcza na gruntach JST. Wszelkie zmiany w tym obszarze powinny być przemyślane, uwzględniać uprawnienia użytkowników wieczystych i szanować uprawnienia właścicielskie JST.

- Obniżenie stawek, co wydaje się zabiegiem najprostszym, o 2/3 nie różnicując przy tym podmiotów, wydaje się uproszczeniem – mówiła dyrektor Kutyła. - Trzeba mieć na uwadze konstytucyjną zasadę samodzielności finansowej JST. Z kolei przepis o unieważnienie podwyżek opłat od 2008 r. godzi w zasadę niedziałania prawa wstecz.

Kutyła podkreśliła jednak, że resort będzie pracował nad nowym projektem, by wprowadzić racjonalne zmiany w tym obszarze.

- Z niecierpliwością czekamy zatem na projekt, którego powstanie deklarują przedstawiciele ministerstwa, który będzie wychodził naprzeciw oczekiwaniom społecznym – deklarował Grzegorz Wojciechowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA