REKLAMA

Ministerstwo Kultury prostuje doniesienia medialne dotyczące Muzeum II Wojny Światowej

  • Autor: GP
  • 19 lipca 2016 12:15
Ministerstwo Kultury prostuje doniesienia medialne dotyczące Muzeum II Wojny Światowej Muzeum w budowie. Marzec 2016 roku (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 4.0)

● Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, jakie kryteria przyjęto przy zamawianiu opinii o Muzeum II Wojny Światowej.
● Media dopatrywały się powiązań osób sporządzających opinię ze środowiskiem politycznym rządu.
● Pomysł na powstanie muzeum zaproponowano w 2008 roku, od 2013 roku gmach placówki jest w budowie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w poniedziałek (18 lipca) wystosowało sprostowanie informacji medialnych dotyczących ekspertyzy, dotyczącej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Media doszukiwały się powiązań osób przygotowujących analizę ze środowiskiem politycznym PiS.

Resort na stronie internetowej ministerstwa odpowiada:

"Zamawiając opinie dotyczące Muzeum II Wojny Światowej, minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił się do historyków z niekwestionowanym dorobkiem naukowym i zawodowym. Pan Piotr Semka, historyk i publicysta, autor m.in. fundamentalnej pracy „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956”, prof. Jan Żaryn, specjalista w zakresie m.in. historii Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, historii ruchu narodowego oraz emigracji politycznej po 1945 roku, były szef Biura Edukacji Publicznej IPN oraz prof. Piotr Niwiński, historyk i publicysta zajmujący się historią najnowszą to osoby o ugruntowanym autorytecie zawodowym. Dorobek tych osób jest gwarancją rzetelności i rzeczowego oraz obiektywnego podejścia do zagadnień dotyczących założeń programowych muzeum".

Celem historyków nie było, jak informuje resort, ocenianie "technicznej koncepcji architektoniczno-scenograficzna muzeum", a ocena programu merytorycznego muzeum.

Czytaj: Historia dzieli Warszawę

"Minister kultury i dziedzictwa narodowego apeluje o zachowanie rzetelności w debacie o Muzeum II Wojny Światowej. Ważne jest, by opinia publiczna mogła wyrobić sobie zdanie na ten temat w oparciu o prawdziwe informacje. Publiczne obrażanie uznanych historyków nie mieści się w granicach takiej debaty" - konkluduje swoje stanowisko ministerstwo.

Pomysł powstania Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jednym z pierwszych miast, w których doszło do starć konfliktu zbrojnego, zaproponował Donald Tusk. Były premier jest z wykształcenia historykiem.

Muzeum zapowiedziano w 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, a jego realizacji przyświeca następujący cel: "Jednym z głównych celów Muzeum jest pokazanie światu doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pod wieloma względami odmiennego i mało znanego w Europie Zachodniej i w krajach pozaeuropejskich" - czytamy na stronie internetowej instytucji.

W 2013 roku rozpoczęto budowę gmachu, który będzie siedzibą Muzeum.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA