REKLAMA

Ministerstwo nauki zapewnia, że studentom będzie łatwiej o kredyt

  • Autor: PAP/GP
  • 08 kwietnia 2016 20:47
Ministerstwo nauki zapewnia, że studentom będzie łatwiej o kredyt Gowin zapowiedział m.in. usunięcie przepisów wprowadzających możliwość ustalenia limitów w przyjmowaniu na drugi kierunek studiów. (fot.:twitter.com)

• Wprowadzenie ułatwień w przyznawaniu kredytów zapowiedział w piątek w Jastrzębiej Górze (Pomorskie) wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
• Wicepremier mówił też o potrzebie wyłonienia w Polsce flagowych uczelni.

Debata z Gowinem otworzyła XXII Krajową Konferencję - największe wydarzenie organizowane corocznie przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Szef MNiSW wyjaśnił, że rozporządzenie ws. kredytów studenckich będzie gotowe w poniedziałek, po czym trafi do konsultacji społecznych.

- Mam nadzieję, że te nowe rozwiązania pomogą wielu studentom w pokonaniu barier, które czasami utrudniają im dostęp do wyższego wykształcenia - ocenił.

- Po pierwsze: kredyty będą przyznawane szybciej o trzy miesiące - to jest istotna korekta. Wprowadzimy możliwość przyjmowania wniosków już w wakacje, bezpośrednio po maturze - to był duży problem dla części chętnych na studia z mniej zamożnych rodzin, że musieli najpierw zainwestować, a dopiero potem dostawali te kredyty niejako wstecz - tłumaczył wicepremier.

Przeczytaj: Opozycja ma trudności z nawiązaniem walki z PiS. Dlaczego?

Z innych spraw istotnych dla studentów spraw Gowin zapowiedział m.in. usunięcie przepisów wprowadzających możliwość ustalenia limitów w przyjmowaniu na drugi kierunek studiów.

- Pod tym względem postulat parlamentu studenckiego będzie w pełni wprowadzony w życie. Likwidujemy też zbędne oświadczenia przy przenoszeniu między kierunkami studiów - dodał.

Studenci pytali w debacie m.in. o listę flagowych uczelni w Polsce.

- Chyba jest nam wszystkim głupio, kiedy patrzymy na ranking szanghajski albo na niedawno opublikowany ranking uczelni europejskich, gdzie w pierwszej - nie setce, ale w pierwszej dwusetce - nie ma żadnej polskiej uczelni - powiedział Gowin.

Przyznał, że wokół pojęcia uczelni flagowych narosło wiele nieporozumień.

- Jest np. lęk, że wyłonienie tych uczelni odbędzie się kosztem innych, pozostałych uczelni. Przestańmy jednak na razie myśleć o racjach partykularnych i spójrzmy na ten problem z lotu ptaka. Czy naprawdę Polski nie stać na to, żeby nasze najlepsze uczelnie były wyżej niż w czwartej setce najlepszych uczelni świata?  - mówił wicepremier.

Zdaniem Gowina, niewykluczone jest, że flagowe uczelnie będą musiały zmierzyć się ze zmianą sposobu zarządzania np. na model menedżerski.

- Innym warunkiem może być np. pełna transparentność, że wyniki egzaminów, ale także treść zadań egzaminacyjnych będzie podawana do publicznej wiadomości, żeby każdy mógł zweryfikować, jaki jest poziom wymagań - zaproponował.

- Mamy potencjał, żeby kilka najlepszych polskich uczelni zaczęło piąć się w górę i żeby za 10-15 lat któraś z nich pojawiła się w pierwszej setce światowych rankingów. Żeby osiągnąć ten cel, to musi być wyłoniona grupa uczelni, które są traktowane na innych zasadach - inaczej i lepiej finansowane - dodał Gowin.

Przeczytaj: Nowoczesna protestuje przeciw zaostrzeniu prawa aobrcyjnego

Przyznał, że proces wyłonienia uczelni flagowych trzeba rozłożyć na lata.

- Część środowiska akademickiego będzie temu na pewno przeciwna. Moją ambicją nie jest stworzenie w tej kadencji uczelni flagowych. Moją ambicją jest uruchomienie pewnych procesów - jeżeli o chodzi o algorytm finansowy i inne jakościowe działania - które doprowadzą w sposób samorzutny i spontaniczny, że pewne uczelnie staną się uczelniami flagowymi. To nie może być tak, że jakiś minister sam wybiera te uczelnie - wyjaśnił szef MNiSW.

Do Jastrzębiej Góry na XXII Krajową Konferencję PSRP przyjechało prawie 500 członków społeczności samorządowej z ponad 100 uczelni wyższych. Uczestnicy przejdą na miejscu cykl kilkudziesięciu warsztatów, mających na celu doskonalenie działania samorządów studenckich. Studenci będą się szkolić m.in. z zakresu dydaktyki i jakości kształcenia, funduszu pomocy materialnej, ruchu naukowego oraz współpracy międzynarodowej. Konferencja zakończy się w niedzielę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • UCZCIWOŚĆ ? 2016-04-10 20:50:17
    Młodzi rolnicy otrzymują po 100 tys. zł. bezzwrotnej kasy na dobry początek, DLACZEGO INNI SĄ GORSZĄ KATEGORIĄ ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA