REKLAMA

Ministerstwo nie sprawdzi oznakowania polskich dróg

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl/JS
  • 04 kwietnia 2016 10:40
Ministerstwo nie sprawdzi oznakowania polskich dróg Ministerstwo Infrastruktury nie planuje kontynuacji pilotażowego programu oznakowania dróg (fot.: Jakub Szestowicki/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Ministerstwo Infrastruktury nie planuje kontynuacji pilotażowego programu oznakowania dróg.
• Zdaniem wiceministra Jerzego Szmita do prowadzenie regularnie takich przeglądów zobowiązane są odpowiednie organy, w tym prezydenci i starostowie.

We wrześniu 2015 roku na terenie Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego zakończył się pilotażowy program przeglądu oznakowania prowadzony przez bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Podczas pilotażu sprawdzono 520 km dróg i sformułowano 478 uwag dotyczących oznakowania. W oparciu o pilotaż w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim tworzone miały być nowe przepisy dotyczące czytelnego oznakowania dróg, a sama akcja miała być przeprowadzona na terenie gmin i powiatów w całej w Polsce.

W ramach pilotażu oprócz działań eksperckich swoje uwagi dotyczące rozwiązań w zakresie inżynierii ruchu drogowego przesyłali także sami mieszkańcy. Najwięcej uwag dotyczyło poprawy warunków widoczności oznakowania. Wszystkie sformułowane w trakcie programu uwagi, zostały ujęte w specjalnym raporcie. Wiele z nich było uwzględnianych w sposób doraźny, a nieprawidłowości natychmiastowo usuwane przez zarządców dróg.

Zobacz też: Samorządy obawiają się rządowego programu

- Liczba sformułowanych podczas pilotażu uwag oraz zaangażowanie mieszkańców wskazują jednoznacznie na konieczność kontynuowania akcji na terenie gmin i powiatów w całej Polsce.Podjęcie stosownych działań w tym zakresie leży w interesie wszystkich uczestników ruchu – zarówno kierowców, pieszych, jak i zarządców dróg oraz państwa – napisał w interpelacji do resortu budownictwa poseł PO Paweł Olszewski, były wiceminister infrastruktury.

Poseł zapytał, czy ministerstwo zamierza kontynuować program, który w sposób znaczący poprawia bezpieczeństwo na polskich drogach, jakie konkretnie działania są podejmowane w tym zakresie, kiedy kolejne polskie gminy i powiaty zostaną poddane weryfikacji oznakowania drogowego?

Wiceminister Jerzy Szmit poinformował, że kontynuacji programu nie będzie:

- Pilotażowa formuła programu została wyczerpana, a ze względu na brak precyzyjnej oceny skuteczności programu oraz możliwości jakie dają jednostkom samorządu terytorialnego obowiązujące przepisy prawa, „centralna” realizacja programu wydaje się nie mieć w chwili obecnej uzasadnienia.

Jak napisał Szmit, ocena wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego programu, a co za tym idzie także jego efektywności ekonomicznej, możliwa jest wyłącznie poprzez przeprowadzenie dedykowanych analiz wpływu programu na bezpieczeństwo ruchu drogowego rozumianych jako analizy wpływu na obniżenie liczby zdarzeń drogowych i ich skutków. W materiałach przekazanych ministerstwu nie stwierdzono wniosków z tego typu analiz.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jojo 2016-04-04 11:35:36
    1 poprawka co 1,1 km. Żenujący stan oznakowania.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA