REKLAMA

Ministerstwo nie zamierza wprowadzać odpłatności za studia. To sprzeczne z konstytucją

  • Autor: PAP/AT
  • 15 lutego 2017 09:49
Ministerstwo nie zamierza wprowadzać odpłatności za studia. To sprzeczne z konstytucją Na wprowadzeniu płatnych studiów nie byłoby społecznego przyzwolenia - mówi wicepremier (Jarosław Gowin, fot.twitter.com/Jaroslaw_Gowin)

• Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zadeklarował, że jego zdaniem studia medyczne powinny być płatne.
• Wprowadzenie płatnych studiów w Polsce jest jednak sprzeczne z konstytucją. Ubolewam nad tym - powiedział wicepremier.
• Zaznaczył, że na takie rozwiązanie nie byłoby też społecznego przyzwolenia.

W Radiu Zet Gowin pytany był o to, dlaczego nie zadeklaruje, że studiowanie w Polsce powinno być płatne. "Dlatego że jest to sprzeczne z konstytucją. Ubolewam nad tym" - odpowiedział. Dodał, że na wprowadzeniu płatnych studiów nie byłoby "społecznego przyzwolenia".

Pod koniec maja 2016 r. resort nauki w ramach konkursu wyłonił trzy niezależne zespoły badawcze, które miały opracować i skonsultować założenia do nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego (tzw. Ustawy 2.0). W ubiegłym tygodniu zaniepokojenie w środowisku akademickim wywołała propozycja jednej z tych grup; przewiduje ona możliwość wprowadzenia odpłatności za studia - zwłaszcza na tych o profilu zawodowym (byłyby to tzw. kierunki nieregulowane). Rzecznik resortu nauki Katarzyna Zawada uspokajała, że ministerstwo odpłatności za studia wprowadzać nie zamierza.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA