REKLAMA

Ministerstwo sprawiedliwości chce eliminować słabych prokuratorów

  • Autor: PAP/GP
  • 29 grudnia 2015 07:53
Ministerstwo sprawiedliwości chce eliminować słabych prokuratorów Ziobro: Wymienimy tych prokuratorów, którzy nie zdają egzaminu, którzy nie chcą walczyć z przestępczością (fot. P.Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

Wymianę prokuratorów, którzy nie zdają egzaminu, tolerują zamiatanie spraw pod dywan i tych, którzy odpowiadają za sprawę Amber Gold, czy sprawę SKOK Wołomin zapowiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Przed świętami do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy Prawo o prokuraturze, zakładający m.in. ponowne połączenie stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Przygotowywana ustawa likwiduje też kadencyjność wszystkich prokuratorów.

Ziobro, zapytany, czy planuje wymianę wszystkich prokuratorów, odpowiedział:

- Wymienimy tych prokuratorów, którzy nie zdają egzaminu, którzy nie chcą walczyć z przestępczością, nie interesują się sprawami zwykłych Polaków i tolerują zamiatanie spraw pod dywan. Tych, którzy odpowiadają np. za sprawę Amber Gold, albo sprawę SKOK Wołomin - powiedział Zbigniew Ziobro.

- Bierzemy odpowiedzialność za pracę prokuratury. Chcemy, aby prokuratura skutecznie stała na straży bezpieczeństwa Polaków. Tych drobnych spraw, gdzie Polacy często idą do prokuratury i są odprawiani z kwitkiem, bo prokuratura odmawia zwykle prowadzenia postępowań i tych większych spraw, jak afera SKOK Wołomin czy afera Amber Gold - mówił Ziobro dodając, że gdyby prokuratura wywiązała się ze swoich zadań m.in. w tej właśnie sprawie, życie dziesiątków tysięcy Polaków nie zostałoby zniszczone, a oszczędności ich życia zostałyby ocalone.

- Chcemy skutecznego państwa - podkreślił minister sprawiedliwości.

Projekt w sejmie na dzień przed Świętami

Projekt nowego Prawa o prokuraturze autorstwa posłów PiS trafił do Sejmu w Wigilię. Ma doprowadzić do odzyskania przez osobę kierującą prokuraturą silnej pozycji, zarówno wobec podległych prokuratorów, jak i organów zewnętrznych.

- Prokurator Generalny uzyskuje prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydając zarządzenia, wytyczne i polecenia - głosi uzasadnienie projektu. Zgodnie z nim Prokurator Generalny odzyskuje realną władzę nad prokuraturą, z zachowaniem niezależności prokuratora w zakresie prowadzonego śledztwa. W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa - jako centralny organ prokuratury, której zadaniem będzie m.in. zapewnienie obsługi zadań Prokuratora Generalnego. Będą tam też prowadzone śledztwa w sprawach o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA