REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada ws. "ośmiu wybitnych konstytucjonalistów"

 • Autor: PAP/JS
 • 24 marca 2016 19:54
Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada ws. "ośmiu wybitnych konstytucjonalistów" Media powinny być rzetelne i uczciwe - twierdzi MS (fot. ms.gov.pl)

Media powinny kontrolować władzę, patrzeć politykom na ręce, a w razie potrzeby piętnować ich nieuczciwość i nadużycia. Po to są. Ale właśnie dlatego niezwykle ważna jest ich własna rzetelność i uczciwość - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości.

Resort odniósł się do publikacji TVN24. Przypomnijmy. Dziennikarze TVN24 postanowili sprawdzić kompetencje konstytucjonalistów, na których Zbigniew Ziobro powoływał się w sprawie wyroku TK. Przedstawiał ich jako "ośmiu wybitnych konstytucjonalistów".

TVN24 ustaliło, że minister sprawiedliwości konstytucjonalistami na konferencji nazwał osoby, które zajmują się zupełnie innymi dziedzinami prawa: jak np. prof. Mirosław Karpiuk, który jest ekspertem prawa dot. bezpieczeństwa.

Mało tego, dziennikarze stacji dotarli do niektórych ekspertów, na których powoływał się Ziobro. Okazało się, że nie przygotowywali oni żadnych opinii dla ministerstwa.

Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się wydać oficjalne oświadczenie, ustosunkowując się do publikacji TVN24. Oto jego treść:

Media powinny kontrolować władzę, patrzeć politykom na ręce, a w razie potrzeby piętnować ich nieuczciwość i nadużycia. Po to są. Ale właśnie dlatego niezwykle ważna jest ich własna rzetelność i uczciwość

Stacja TVN24, która nazywa się telewizją informacyjną i reklamuje hasłem "Cała prawda całą dobę", tę najważniejszą rolę zatraciła. Pogwałciła zasady dziennikarskie, dokonując manipulacji w materiale wyemitowanym 23 marca w programie "Czarno na białym" i w tekście "Eksperci ministra Ziobry. Zdziwieni", opublikowanym następnego dnia przez portal TVN24.pl. Jest winna swoim Widzom i Czytelnikom wyjaśnienia:

Dlaczego telewizja TVN24, która 9 marca 2016 roku transmitowała na swojej antenie w całości konferencję prasową ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, dwa tygodnie później podała już tylko wyrwaną z kontekstu część zdania, które wypowiedział minister, zarzucając mu kłamstwo? To nadużycie, które godzi w dobre imię ministra.

Jak to możliwe, że 10 marca 2016 roku stacja TVN24 opublikowała na stronie internetowej dokładną listę autorów ekspertyz, podważających prawomocność decyzji Trybunału Konstytucyjnego, a 23 marca zmieniła tę listę, włączając w poczet specjalistów profesora, którego nigdy w tym gronie nie było?! To manipulacja, które nie ma nic wspólnego z rzetelnością.

Dlaczego telewizja TVN24, chcąc podważyć wiarygodność przygotowanych na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości ekspertyz, zakwestionowała dorobek naukowy wybitnych znawców prawa, profesorów, szefów uniwersyteckich wydziałów i katedr? Dlaczego zaatakowała świat nauki, których przedstawicieli chętnie gościła na swojej antenie? To nieuczciwe i nieetyczne.

Dlaczego dziennikarz TVN24 nagrał bez uprzedzenia i zgody rozmowę z powszechnie szanowaną panią profesor Genowefą Grabowską, a później wykorzystał tylko jedno, pasujące do tezy materiału zdanie, pozbawione kontekstu i oderwane od rzeczywistości? To naruszenie elementarnych zasad dziennikarskiej rzetelności i solidności w relacjonowaniu faktów.

Media, oprócz swojej roli informacyjnej, mają też wielką władzę nad opinią publiczną. Dlatego ciąży na nich szczególny obowiązek zachowania obiektywizmu, uczciwości i zwykłej przyzwoitości wobec swoich czytelników i widzów. W materiałach TVN24 ich zabrakło.

Są opinie i życiorysy

W związku z publikacjami medialnymi, Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się także zamieścić treść opinii ekspertów dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Można pobrać je na stronie resortu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • wdzivny 2016-03-25 15:17:10
  Z tego wynika jasno, że włączając propagandę do wypowiedzi polityków, istnieje prawda, półprawda i g-no prawda. Stad blisko do anarchii. Manipulacja prawdami to specjalność prezydenta i działaczy PiS.
 • QW 2016-03-25 09:50:20
  Od dawna już TVN24 i GW zatraciło się w tej medialnej propagandzie, czas to zakończyć. Nejlepiej pozwami finansowymi do sądu, bo inne sposoby na tych oderwanych od koryta nie wystarczą..
 • Obserwator 2016-03-25 08:31:28
  Zabawne, resort który zastanawia się nad wprowadzeniem nagrywania bez zgody uważa je za nieetyczne(bo oni jeszcze nie zatwierdzili, etyka zmieni się razem z prawem?). Zamiast opublikować listę ekspertów wraz z opisem ich kompetencji opublikować ekspertyzy nie wycierać gębę słowami eksperci i naukowcy. Elementarne braki w planowaniu i przejrzystości działania się mszczą. Sam się resort o to prosił. Chyba caly czas zapominają ze ludzie mogą ich rozliczać mimo pełni wladzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA