REKLAMA

Ministerstwo Środowiska apeluje o badanie powietrza nową aplikacją

  • Autor: GP
  • 25 listopada 2016 12:00
Ministerstwo Środowiska apeluje o badanie powietrza nową aplikacją Wyniki pomiarów stanu powietrza są podawane w sześciostopniowej skali; od "bardzo dobrego" do "bardzo złego". (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Ministerstwo Środowiska poinformowało w piątek (25 listopada), że dostępna jest aplikacja z aktualnymi danymi stanu powietrza.
• Oprogramowanie może podać stan powietrza bazując na geolokalizacji użytkownika, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dowiedzieć się jakie jest stężenie pyłów np. w Szczecinie, Krakowie, czy Zakopanem.

Ministerstwo Środowiska zachęca obywateli by sprawdzali aktualne dane o stanie powietrza w Polsce.

- Znajdziesz (je) w bezpłatnej aplikacji mobilnej "Jakość powietrza w Polsce". To kolejny projekt po portalu www.powietrze.gios.gov.pl, który przedstawia rzetelne informacje na temat jakości powietrza - pisało w komunikacie Ministerstwo Środowiska.

W aplikacji na urządzenia mobilne dostępne są bieżące dane z automatycznych stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska rozmieszczonych na terenie całej Polski. Aplikacja sama wybierze stację, która znajduje się najbliżej użytkownika. Możliwe jest też wskazanie konkretnego miejsca w kraju i zapoznanie się ze stanem norm i zanieczyszczeń w tym, konkretnym miejscu.

- To wygodne i nowoczesne rozwiązanie zostało przygotowane z myślą o osobach, które chcą uzyskać aktualną informację na temat zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy - doprecyzował resort.

Jak to działa?

Wyniki pomiarów są podawane w sześciostopniowej skali (od "bardzo dobrego" do "bardzo złego"), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Przykładowo ocena "dostateczna" oznacza, że długie przebywanie na otwartym powietrzu połączone z wysiłkiem fizycznym może mieć niekorzystne skutki zdrowotne, dlatego w legendzie znajduje się też zalecenie, aby rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Informacje o jakości powietrza są prezentowane zbiorczo, za pomocą tzw. indeksu ogólnego, który uwzględnia stężenia siedmiu zanieczyszczeń monitorowanych automatycznie, oraz oddzielnie dla poszczególnych substancji - pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu.

Aktualne dane o jakości powietrza w Polsce można również sprawdzać na stronach internetowych wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA