REKLAMA

Ministerstwo środowiska przygotowuje kary dla samorządów, które nie inwestują w retencję

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 29 kwietnia 2016 09:06
Ministerstwo środowiska przygotowuje kary dla samorządów, które nie inwestują w retencję Nowe opłaty mogą być zdecydowanie wyższe w gminach, gdzie nie będą prowadzone inwestycje retencyjne. (fot.:pixabay.com)

• Gminy, jeśli nie będą inwestowały w zatrzymywanie wody w środowisku, zapłacą tzw. opłatę za utraconą wodę – poinformował wiceminister środowiska Mariusz Gajda.
• Opłata za utraconą wodę ma znaleźć się w obecnie opracowywanym nowym Prawie wodnym, którego projekt ma być gotowy do końca pierwszego półrocza br.
• To ważny problem, ale mam nadzieję, że wypowiedź ministra to otwarcie dyskusji, a nie gotowy projekt, o którym samorządy nic nie wiedzą – mówi Krzysztof Choromański ze Związku Miast Polskich i sugeruje, że lepiej byłoby, gdyby chcący inwestycji w retencję rząd odrobił lekcję z pozytywnej motywacji.

– Polska nie jest krajem zasobnym w wodę. Opinie, że mamy mniej wody niż Hiszpanie, są zasadne. Wiele zależy od pogody, ale musimy się w końcu nauczyć, jak retencjonować wodę, czyli zatrzymywać ją w środowisku, by móc ją wykorzystać np. w czasie suszy – tłumaczy wiceminister Gajda.

Dlatego, zdaniem Gajdy, bardzo ważna staje się tzw. retencja miejska. – Mamy coraz więcej terenów zurbanizowanych, z których następuje szybki odpływ wody. Miasta muszą prowadzić taką politykę przestrzenną, a także prowadzić takie inwestycje, by zatrzymać wody opadowe. Na przykład nie zrzucać jej od razu do rzeki, zwiększając zagrożenie powodziowe miejscowości położonych poniżej, a zatrzymać i powoli oddawać środowisku – dodaje.

Aby zmobilizować samorządy do sprawniejszej retencji, resort środowiska ma zamiar wprowadzić – trzeba powiedzieć wprost – karne opłaty.

Na czym ma polegać karna opłata za utraconą wodę?

– Będzie to opłata za utraconą wodę. Polegać ona będzie na tym, że jeśli na terenie gmin inwestor bądź właściciel zbuduje np. supermarket z dużym wybetonowanym parkingiem i przy okazji nie zapewni odpowiednich instalacji służących retencji (np. drenaż czy zbiorniki), nałożona będzie taka opłata – wyjaśnił Gajda.

Opłaty byłyby zdecydowanie wyższe w gminach, gdzie nie będą prowadzone inwestycje retencyjne.
– Kiedy będzie zbudowany odpowiedni system retencyjny, nie polegający jedynie na zrzuceniu wody do rzeki przez kanalizację burzową, taka opłata będzie zdecydowanie niższa – tłumaczy wiceminister.

Czytaj dalej na portalu PortalSamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA