REKLAMA

Ministerstwo zdrowi chce prawa rekompensującego wypadki medyczne

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: RynekZdrowia.pl
  • 15 stycznia 2016 07:38
Ministerstwo zdrowi chce prawa rekompensującego wypadki medyczne Minister zdrowia zaproponuje rekompensaty za wypadki medyczne. (fot. fotolia)

Pacjenci domagający się odszkodowań za błędy medyczne skazani bywają na lata procesów sądowych, które często dotkliwie uderzają w ich kieszeń, a wygrywa tylko garstka najwytrwalszych. Minister zdrowia zapowiada, że uporządkuje system dochodzenia odszkodowań nową ustawą, która ma być bardziej przyjazna dla pacjenta. Co ma na myśli?

Zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy chorzy mogą dochodzić też za pośrednictwem komisji orzekającej o zdarzeniach medycznych. To droga tańsza i krótsza, ale mogą z niej skorzystać tylko poszkodowani przez szpitale.

Minister Konstanty Radziwiłł uważa, że przepisy w ustawie o prawach pacjenta umożliwiające zadośćuczynienie są karykaturą regulacji obowiązujących w innych państwach.

- Niestety ustawa została przyjęta bez uwzględnienia negatywnych opinii płynących zarówno od lekarzy jak i pacjentów. Dziś podejmuję się wyzwania uregulowania systemu rekompensat za tzw. wypadki medyczne. Zmienić też chcemy samo podejście do zdarzeń niepożądanych - zaznaczał podczas czwartkowej (14 stycznia) konferencji "Rekompensowanie szkód związanych z leczeniem w modelu pozasądowym", która odbyła się w Warszawie z udziałem ministra, lekarzy oraz prawników.

Czytaj całość artykułu tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA