REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia inwestuje w dentobusy. Wyda na nie 24 mln zł

  • Autor: PAP/KDS
  • 28 października 2017 11:55
Ministerstwo Zdrowia inwestuje w dentobusy. Wyda na nie 24 mln zł Do każdego z województw trafi jeden mobilny gabinet stomatologiczny (fot. pixabay.com)

Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło postępowanie w sprawie dentobusuów. Do każdego z 16 województw trafi jeden mobilny gabinet stomatologiczny. Koszt inwestycji to blisko 24 mln zł.

Z dentobusów będą korzystać uczniowie małych szkół w tych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu lekarza dentysty. Gabinet dentystyczny "na kołach" miałby takie same zadania jak stacjonarny, czyli m.in. profilaktykę i wczesne wykrywanie próchnicy.

Środki na zakup dentobusów pochodzą z budżetu państwa i są przewidziane w uchwalonej we wrześniu ustawie o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Tzw. specustawa zdrowotna zakłada, że do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowo 281,8 mln zł, m.in. na zakupy sprzętu i aparatury medycznej.

W piątek (27.10) resort poinformował, że Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia dokonał rozstrzygnięcia czterech postępowań ws. zakupu 16 dentobusów. Za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy ZESZUTA. 

Badania epidemiologiczne w ostatnich latach wykazują, że ponad połowa polskich trzylatków ma próchnicę - średnio dwa zęby z ubytkami próchnicowymi. Odsetek ten narasta z czasem - w przypadku 18-latków próchnicę ma już 90 proc. - średnio siedem zębów z ubytkami próchnicowymi. Resort zdrowia chce przywrócić gabinety dentystyczne w szkołach; dentobusy świadczyłyby wsparcie w leczeniu stomatologicznym w tych szkołach, które są zbyt małe, żeby umieścić w nich gabinet stomatologiczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA