REKLAMA

Ministerstwo zdrowia proponuje ograniczenia papierosów i e-papierosów

 • Autor: PAP/GP
 • 29 kwietnia 2016 10:27
Ministerstwo zdrowia proponuje ograniczenia papierosów i e-papierosów Blisko 40 proc. mężczyzn w sile wieku umiera w związku z paleniem tytoniu, z czego 55 proc. zgonów wynika bezpośrednio z powodu nowotworu powstałego na skutek palenia. (fot.:pixabay.com)

Ograniczenia dotyczące produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych są konieczne; podyktowane są zmianami prawa unijnego, ale także faktem, że z powodu palenia papierosów co roku chorują tysiące Polaków – argumentowali w czwartek (28 kwietnia) w Sejmie przedstawiciele resortu zdrowia.

Rządowym projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zajęły się w czwartek sejmowe komisje zdrowia oraz rolnictwa i rozwoju wsi. Skierowano go do dalszych prac w podkomisji.

Nowela związana jest z koniecznością wdrożenia unijnych przepisów ws. zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i wyrobów powiązanych.

Dotychczasowe przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady stracą moc najpóźniej 20 maja br. Jednak zmiany dotyczące wprowadzania wyrobów tytoniowych na rynek, jak zapowiada ministerstwo, mają wejść w życie nie wcześniej niż w lutym 2017 r., m.in. dlatego, by dać czas przedsiębiorcom i dystrybutorom na dostosowanie się do nich.

Przeczytaj: Sejm chce spółki walczącej z wyłudzeniem VAT

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówiąc o kluczowych założeniach projektu, podkreślił, że przewiduje on ustanowienie zakazu sprzedaży papierosów posiadających charakterystyczny aromat (z wyjątkiem papierosów mentolowych, na które ustanowiono w dyrektywie okres przejściowy do 2020 r.) oraz wprowadzenie obowiązku umieszczania na opakowaniach wyrobów tytoniowych ostrzeżeń zdrowotnych - zarówno tekstowych, jak i graficznych, które będą zajmować 65 proc. zewnętrznego obszaru opakowania.

Minister przekazał, że projekt przewiduje usunięcie z opakowań tytoniowych informacji na temat poziomu np. substancji smolistych czy tlenków węgla i wprowadzenie na bocznych płaszczyznach opakowania dwóch ostrzeżeń: "palenie zabija - rzuć teraz" oraz "dym tytoniowy zawiera 70 substancji powodujących raka".

Nowa regulacja - jak mówił minister - wprowadza oznakowania jednostkowych opakowań wyrobów tytoniowych w sposób który będzie umożliwiał rejestrowanie przemieszczeń tych opakowań, tak by można było śledzić ruch i wyrobów tytoniowych. Obowiązek ten ma wejść od 20 maja 2019 r.

Radziwiłł podkreślał, że w projekcie założono m.in. zakaz reklamowania i promocji e-papierosów oraz pojemników zapasowych. Wprowadzone mają zostać wymagania techniczne dla producentów i importerów papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych oraz konieczność przekazywania na sześć miesięcy przed planowanych rozpoczęciem sprzedaży szczegółowych informacji dot. składu tych produktów.

Przeczytaj: 95 lat temu poderwali się powstańcy do walki. Sejm uczcił to powstanie

Projekt proponuje ponadto wprowadzenie zakazu sprzedaży transgranicznej na odległość - np. przez internet - wyrobów tytoniowych i elektronicznych papierosów oraz pojemników z płynem zawierającym nikotynę do ponownego ich napełniania.

Zmiany - jak mówił minister - dotyczyć mają także wprowadzenia zakazu sprzedaży papierosów elektronicznych i pojemników z płynem osobom poniżej 18 lat.

Projekt zakłada ograniczenie miejsc palenia papierosów elektronicznych, analogicznie do obecnie obowiązującego zakazu palenia wyrobów tytoniowych: w miejscach publicznych oraz wprowadzenie zakazu sprzedaży e-papierosów na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szkół, placówek oświatowych i obiektów sportowo-rekreacyjnych, a także w automatach.

Minister alarmował, że w Polsce liczba zgonów, które wynikają bezpośrednio z palenia tytoniu, według różnych szacunków, dochodzi do blisko 100 tys. rocznie. "Szacuje się, że 38 proc. wszystkich zgonów mężczyzn w wieku 38-69 lat powstaje w związku z paleniem tytoniu" - mówił.

Oznacza to, jak podkreślał, że blisko 40 proc. mężczyzn w sile wieku umiera w związku z paleniem tytoniu, z czego 55 proc. zgonów wynika bezpośrednio z powodu nowotworu powstałego na skutek palenia.

"Rak płuc jest bezdyskusyjnie najczęstszą przyczyną zgonów pośród nowotworów złośliwych, zarówno wśród mężczyzn jak i niestety ostatnio także wśród kobiet" - alarmował minister. 94 proc. przypadków raka płuca mężczyzn i 68 proc. u kobiet, jak mówił, jest wynikiem palenia tytoniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Nolan 2016-05-05 11:18:09
  Do Rudi: Też lubię Tabaque, mają fajne smaki liquidów :)
 • Rudi 2016-05-04 13:39:07
  Wkładanie do jednego wora zwykłych fajek i e-papierosów to głupota, najprawdopodobniej świadoma, bo związana z dużymi przychodami do budżetu. Wapuję od jakiegoś czasu e-p tabaque i nie zauważyłem właściwie żadnych podobieństw do zwykłych papierosów.
 • prawda jest okrutna 2016-05-02 16:31:48
  Założenia są zajebste dla wspomagania przemytów codziennych na masową skalę papierosów w akcyzy z Ukrainy, zorganizowane grupy przestępcze piją z radości w Polsce i na Ukrainie! Wczoraj wracałem przejściem granicznym Jagodzin-Dorochusk, przytrzymali samochody osobowe na terminalu Ukraińskim mnie pościli na czujkę zobaczyć co się dzieje szybko zjechałem dopiero wypościli auta z terminalu Ukraińskiego za które były już pieniądze zapłacone, myślę domyślacie się iż pusto nikt nie jedzie!
 • elala 2016-05-02 14:16:42
  to nie fair. te ustawy są krzywdzące dla e-palaczy. Sama wapuje Foofa i czuje się pokrzywdzona nowymi przepisami..REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA