REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia przyjrzy się opiece farmaceutycznej w Polsce

  • Autor: PAP/KDS
  • 31 października 2017 18:35
Ministerstwo Zdrowia przyjrzy się opiece farmaceutycznej w Polsce - W bliskiej kooperacji z NFZ będziemy się starali pilotażowo popatrzeć - na wybranych aptekach i u wybranych lekarzy POZ - jak działa opieka farmaceutyczna - wyjaśniał wiceminister Czech (fot. pixabay.com)

- To krok ku realnemu wprowadzeniu opieki farmaceutycznej w Polsce – tak powołanie przy Ministerstwie Zdrowia zespołu ds. pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej komentuje wiceminister zdrowia Marcin Czech, który stanie na jego czele.

Opieka farmaceutyczna to dodatkowa pomoc farmaceuty w planowaniu i realizacji terapii lekowej przez pacjentów. - Jesteśmy na etapie zapraszania członków do wspólnych obrad. To zespół, który - z niewielkimi zmianami personalnymi - odpowiada składem temu, który pracował nad opieką farmaceutyczną. Nie burzę starych, dobrych dokonań - powiedział mediom podczas briefingu w MZ Czech.

Wiceminister poinformował, że zespół będzie starał się popatrzeć na to, w jaki sposób opieka farmaceutyczna była wdrażana w innych krajach. Wskazał, że Naczelna Izba Aptekarska przygotowuje taki materiał.

- W bliskiej kooperacji z NFZ będziemy się starali pilotażowo popatrzeć - na wybranych aptekach i u wybranych lekarzy POZ - jak działa opieka farmaceutyczna, w dość zawężonym na razie zakresie - powiedział Czech. - Popatrzymy, jakie efekty zdrowotne dla pacjentów może mieć opieka farmaceutyczna np. redukcji ryzyk związanych z polipragmazją (jednoczesnego przyjmowania wielu leków - przyp. red) . To będzie kierunek naszych prac - podał.

Czech ocenił, że spodziewa się, iż w tym roku uda się zorganizować dwa posiedzenia zespołu. - Projekt zależy od stopnia informatyzacji systemu. Chcielibyśmy, by e-recepta pomagała spojrzeć na to, co lekarz wypisuje i jak farmaceuta mógłby odegrać swoją rolę w systemie - zaznaczył. 

Podkreślił, że resort będzie starał się zrobić pierwszy krok ku realnemu wdrożeniu opieki farmaceutycznej w Polsce. - Mamy wiele akademickich projektów wskazujących na to, że taka opieka jest opłacalna. Mamy taką sytuację w systemie ochrony zdrowia, gdzie potrzebujemy wsparcia ze strony profesjonalistów - powiedział wiceminister. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA