REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia walczy z rakiem piersi. Trwa różowy październik

  • Autor: GP
  • 20 października 2016 10:00
Ministerstwo Zdrowia walczy z rakiem piersi. Trwa różowy październik Mammobusy w polskich miastach można sprawdzić na stronach NFZ i Ministerstwa Zdrowia. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 2.0)

• Ministerstwo Zdrowia przypomina Polkom o możliwości wykonania mammografii.
• Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, z tym związana jest akcja.
• Resort zdrowia i NFZ przypominają o możliwości skorzystania przez obywatelki z mobilnych centrów diagnozy raka piersi, tzw. mammobusów.

Resort zdrowia zaangażował się w październiku w profilaktykę raka piersi. Ministerstwo na stronach internetowych stara się uczulić Polki na ten bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia problem.

- Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera z powodu nowotworu, jest zbyt późne wykrycie choroby - przypomina ten nękający Polskę od lat problem. - Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi. Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie.

Resort przypomina o trzech badaniach, które kobiety powinny wykonywać regularnie: mammografii, USG i samobadaniu piersi.

Czytaj: Zmiany w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym

- Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Panie będące w tej grupie wiekowej powinny poddawać się mammografii co dwa lata - apeluje ministerstwo. - Badanie trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny (czyli panie w wieku 50 – 69 lat) nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia. 

W ramach walki z rakiem piersi w Polsce działają mobilne centra diagnostyczne, które Narodowy Fundusz Zdrowia przemieszcza po kraju. Rozpiskę tego, gdzie mammobusy można znaleźć Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zamieszczają na stronie www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/mammobusy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA