REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia: osoby z zaburzeniami mogą uczestniczyć w ŚDM

  • Autor: GP
  • 13 lipca 2016 11:08
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia: osoby z zaburzeniami mogą uczestniczyć w ŚDM Resort zdrowia: Każdy chory – także ten zmagający się z problemami natury psychicznej – zasługuje na szacunek i opiekę zapewniającą poczucie bezpieczeństwa.(fot.:pixabay.com)

● Ministerstwo Zdrowia rozwiewa wątpliwości po doniesieniach medialnych dotyczących listu wiceministra Marka Tombarkiewicza.
● W sprostowaniu resort odkłamuje pomówienie o wprowadzanie zakazu wydawania przepustek dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, którzy chcą uczestniczyć w ŚDM.
● Resort podkreśla, że ich przypadki muszą być rozpatrywane indywidualnie.

W środę (13 lipca) resort Konstantego Radziwiłła, ministra zdrowia precyzował doniesienia medialne "Super Expressu". Gazeta relacjonowała list wiceministra Marka Tombarkiewicza, który urzędnik adresował do dyrektorów szpitali psychiatrycznych.

Tombarkiewicz miał sugerować w liście, że resort i strona rządowa chcą ograniczyć wydawanie przepustek dla osób leczonych na zaburzenia psychiczne. Ministerstwo zaprzecza:

- Nie jest prawdą, że Ministerstwo Zdrowia chce, by pacjenci szpitali psychiatrycznych nie otrzymywali przepustek w czasie trwania Światowych Dni Młodzieży. O wydawaniu przepustki decyduje lekarz. W piśmie rozesłanym zgodnie z sugestią Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które, tak jak i Ministerstwo Zdrowia, prowadzi szereg działań związanych z organizacją ŚDM, nie ma mowy o jakimkolwiek zakazie wydawania przepustek.

Ministerstwo w swojej odpowiedzi przypomina, że ŚDM to spotkanie, któremu towarzyszą silne emocje. - Osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą zagrażać uczestnikom ŚDM - piszą przedstawiciele resortu. W ich ocenie nadrzędne jest, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno im, jak i ich otoczeniu. Co jednak nie znaczy, że ktokolwiek rozważa zakaz wydawania przepustek, który zasugerowały media.

Czytaj: Jak BOR będzie bronił papieża Franciszka?

- Każdy chory – także ten zmagający się z problemami natury psychicznej – zasługuje na szacunek i opiekę zapewniającą poczucie bezpieczeństwa. Zarzucanie Ministerstwu Zdrowia złej woli jest daleko idącym nadużyciem - kończy swój komunikat resort zdrowia.

Światowe Dni Młodzieży to odbywające się co kilka lat spotkanie katolików. Ostatnie miały miejsce w Brazylii, w Rio de Janeiro. Tam też zapadła decyzja, że kolejne będą miały miejsce w Polsce, dokładniej w Krakowie. Ich inicjatorem był Jan Paweł II, który zwołał pierwsze takie spotkanie w 1985 roku.

Do Polski pielgrzymi przybędą w dniach 26 do 31 lipca 2016. Kraków odwiedzi w związku z tym wydarzeniem papież Franciszek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA