REKLAMA

MKiDN: Nowe narzędzie do poszukiwania i odzyskiwania dzieł sztuki

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 10 maja 2016 10:20
MKiDN: Nowe narzędzie do poszukiwania i odzyskiwania dzieł sztuki Premiera aplikacji mobilnej ArtSherlock (fot. Danuta Matloch/MKiDN)

• Resort kultury ma nowe narzędzie do poszukiwania i odzyskiwania dzieł sztuki, zrabowanych w Polsce podczas II wojny światowej.
• To aplikacja mobilna ArtSherlock, dostępna na telefony komórkowe i tablety.

Szczegółom projektu poświęcona była konferencja prasowa z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, która odbyła się 9 maja w Zamku Królewskim w Warszawie.

- Prezentujemy nowe narzędzie do poszukiwania i odzyskiwania dzieł sztuki, które jest narzędziem szalenie współczesnym, dobrze korespondującym z przemianami stylu życia, z przemianami technologicznymi i kulturowymi na świecie - mówił Piotr Gliński.

Minister zaznaczył, że ArtSherlock to narzędzie ogólnodostępne i bezpłatne, wykorzystujące prowadzoną przez MKiDN ogólnopolską bazę danych strat wojennych - obejmuje ona obecnie 63 tys. pozycji.

Zobacz też: Będą blokady alkoholowe w samochodach?

- Mam nadzieję, że aplikacja ArtSherlock, przyczyni się przede wszystkim do odzyskiwania kolejnych zaginionych dzieł, że będzie także edukować w tym zakresie, rozpropaguje kulturę. Chcielibyśmy także, żeby ta aplikacja była propagowana przez polskie placówki dyplomatyczne, żeby była popularna wśród Polonii - dodawał minister.

ArtSherlock to autorski projekt Fundacji Communi Hereditate, realizowany we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sfinansowany przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy.

Dzięki aplikacji możliwe będzie automatyczne rozpoznanie obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA