REKLAMA

Młodzi lekarze w resorcie zdrowia. Rozmowy zakończone fiaskem

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: Rynekzdrowia.pl
  • 16 czerwca 2016 11:36
Młodzi lekarze w resorcie zdrowia. Rozmowy zakończone fiaskem Jarosław Biliński, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Fot. Porozumienie Rezydentów OZZL

W związku ze zbliżającą się manifestacją młodych lekarzy (sobota, 18 czerwca) wiceminister Jarosław Pinkas zaprosił nas na rozmowy o wynagrodzeniu młodych lekarzy - informuje Jarosław Biliński, lekarz rezydent, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

W Ministerstwie Zdrowia 13 i 14 czerwca odbyło się spotkanie przedstawicieli Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (wiceprzewodniczącego Jarosława Bilińskiego oraz członka zarządu, jednocześnie członka Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasza Jankowskiego) z wiceministrem Jarosławem Pinkasem. Termin był znamienny - tuż przed zaplanowaną na 18 czerwca manifestacją młodych lekarzy po fiasku dotychczasowych starań o podwyższenie ich pensji.

Domagają się wzrostu zasadniczego miesięcznego wynagrodzenia lekarzy rezydentów z 70% do 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Dla realizacji postulatu konieczna jest zmiana treści art. 16j. ust. 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która akurat teraz jest nowelizowana na wniosek ministra zdrowia.

Jednakże w ocenie resortu zdrowia obecna nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (dotycząca przywrócenia stażu podyplomowego) nie dotyczy spraw kształcenia podyplomowego lekarzy, w tym zasad wynagradzania lekarzy i nie można tego zmienić.

Przedstawiciele Porozumienia Rezydentów zreferowali pomysły na rozwiązanie sporu. Zgodzili się, aby w obecnej nowelizacji nie zapisywać zmian w punkcie dotyczącym wynagrodzeń, pod warunkiem że kolejna nowelizacja (która miałaby rozpocząć się 1 sierpnia 2016 r., zgodnie z propozycją MZ) będzie dotyczyła zmian wynagradzania lekarzy. Ponadto, idąc na kolejny kompromis, lekarze rezydenci zgodzili się zrezygnować z ubiegania się o wzrost wynagrodzeń jeszcze w tym roku.

Czytaj też: Są mapy potrzeb zdrowotnych dla szpitali. Ale kto odważy się ich użyć?

W nawiązaniu do wypowiedzi ministra Pinkasa o 2-3 letnim dojściu do docelowej kwoty, młodzi lekarze zaproponowali rozłożenie docelowego poziomu wynagrodzenia na 3 lata - tj. 150% od 1 stycznia 2017 r., 175% od 1 stycznia 2018 r. oraz 200% od 1 stycznia 2019 r.

Po przedstawieniu powyższych argumentów spisano wstępny protokół porozumienia. Jedynym warunkiem, które postawiło PR miało być przygotowanie projektu ustawy i zobligowanie się do jego procedowania od 1 sierpnia 2016 r. (czyli po uchwaleniu „poprawki przywracającej staż podyplomowy”) i doprowadzenie jej przynajmniej do głosowania w Sejmie w określonym czasie, tak aby zgodnie z ustaleniami obowiązywała od 1 stycznia 2017r.

Kolejnego dnia przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zakomunikowali, że nie podpiszą owego porozumienia i będą procedować w dalszym ciągu ustawę, tak jak zaplanowali to 8 miesięcy temu - relacjonują lekarze rezydenci.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA