REKLAMA

Mniejszość niemiecka założyła partię Regionalną

  • Autor: JP
  • 25 lutego 2018 10:16
Mniejszość niemiecka założyła partię Regionalną Nowa partia ma reprezentować wartości związane z chrześcijańską demokracją i skupiać się na problematyce regionalnej. Fot. Facebook/Roman Kolek

Na wniosek działaczy mniejszości niemieckiej Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię o nazwie "Regionalna. Mniejszość z Większością".

Wniosek o zarejestrowanie partii Regionalna. Mniejszość z Większością (R.MW), wraz z tysiącem podpisów złożono do sądu w Warszawie w połowie ubiegłego roku.

Powodem rejestracji partii była obawa, że w nadchodzących wyborach samorządowych będą mogły brać udział jedynie kandydaci z list partyjnych - przyznaje współzałożyciel partii, wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek, który reprezentuje w zarządzie województwa opolskiego mniejszość niemiecką.

Do tej pory opolscy Niemcy wystawiali kandydatów we wszystkich wyborach z list Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszość Niemiecka.

Według założeń statutowych, nowa partia ma reprezentować wartości związane z chrześcijańską demokracją i skupiać się na problematyce regionalnej. Według zapewnień Kolka, partia będzie otwarta na wszystkich mieszkańców województwa, nastawiona na dialog i jej celem nie będzie konkurowanie z dużymi partiami o zasięgu ogólnopolskim. W ciągu dwóch tygodni ma powstać strona internetowa partii, na której przedstawiony będzie program oraz osoby z nią związane. Pierwszy kongres R.MW ma zostać zorganizowany do jesieni tego roku.

Chociaż opolscy Niemcy mają już swoją partię, to według Kolka w nadchodzących wyborach najprawdopodobniej jej kandydaci wystartują, tak jak do tej pory, z list KWW MN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Jo_ 2018-03-03 10:00:06
    Do uważnyczytelnik: za otrzymane niemieckie ziemie za darmo może jednak wypadałoby się nie odzywać "uwazny czytelniku"?
  • uważnyczytelnik 2018-02-25 22:08:07
    Niech Szanowna Redakcja wyjaśni Czytelnikom DLACZEGO do tej pory, nie ma takiej szansy aby Niemcy uznali Mniejszość Polską w Niemczech. Tam, nie można zarejestrować żadnej organizacji mniejszościowej Polskiej, jak tu w Polsce zarejestrowano niemiecką organizację R.MzW. Będę pilnie śledzić artykuły na ten temat w tym "niezależnym" portalu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA