REKLAMA

Mniejszy ZUS dla małych firm

 • Autor: PAP/AT
 • 20 lutego 2017 07:40
Mniejszy ZUS dla małych firm Zbyt wysokie składki na ZUS są największym zabójcą legalnych miejsc pracy w Polsce - mówi Adam Abramowicz (fot.shutterstock)

Składki na ubezpieczenia społeczne przy przychodach z działalności do 5 tys. zł na miesiąc będą mniejsze. Dotyczy to małych firm.

Nowa ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne ma dotyczyć małych firm o przychodach do 5 tys. zł na miesiąc – pisze "Rzeczpospolita".

Składki na ubezpieczenia społeczne przy przychodach z działalności do 5 tys. zł na miesiąc będą mniejsze. "Zbyt wysokie składki na ZUS są największym zabójcą legalnych miejsc pracy w Polsce" - powiedział w wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej" przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania patriotyzmu ekonomicznego, Adam Abramowicz (PiS).

Czytaj też: Rząd przyjął projekt dot. wpłat dla ZUS jednym przelewem

Zespół Abramowicza pracuje nad ustawą o małej działalności gospodarczej, która ma być podstawą propozycji Ministerstwa Rozwoju w zakresie nowej ulgi dla osób prowadzących własną działalność. Jak pisze dziennik "projekt małe przychody - mały ZUS resort chce przedstawić jeszcze w tym kwartale".

Obecnie wszystkie firmy - bez względu na wysokość dochodów - co miesiąc muszą odprowadzać taką samą składkę, w wysokości ok. 1200 zł. Zmiany mają wprowadzić składki rosnące proporcjonalnie do wzrostu przychodów. Abramowicz dodał, że opracowane będą także "widełki nowej składki, ale nie przekroczy ono 24 proc. przychodów".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • an 2017-04-05 21:41:51
  No już można poczytać o nowym pomyśle.... 24% od przychodu dla polskich małych firm!!!Średnia marża na towarach czy usługach to 10-20% w małych firmach !Więc przychód czyli obrót towarem będzie opodatkowany w wysokości 24% !! Dla myślących Kupując towar do sprzedaży za 5tysięcy i uzyskując marżę 20% nawet bez żadnych strat to kwota 1tysiąc zł CZyli przychód jest w wys 6ysięcy i 24% od tej kwoty 1440zł! zusu! Z czego dołożycie? Kto wam za darmo towar dostarczy? Kto wam zapłaci podatki lokalne od lokalu i czynsz? No no ciekawy pomysł... Jak dobić resztę małych firm z hasłem pomocy na ustach...
 • adam 2017-02-22 22:46:56
  Do wili: wilis bez kombinacji alpejskich dobrze . ja uwazam ze do dobra zmiana ,jestem w takiej branży ze ormowcy esbecy jezdza sobie taxi z nudów i płacą zdrowotne 298 zl i do tej pory jeszcze emeryturki mieli po 4 - 6 tys bandziory !!!
 • wili 2017-02-20 10:35:10
  nie rozumie intencji projekyu ustawy o zus dla malych przedsiebiorcow 5000zl przychodu to moze oznaczac po uwzglednieniu kosztow uzyskania tego przychodu 1oozl dochodu i jaki zus.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA