REKLAMA

MNiSW: Nowa komisja sprawdzi znajomość języka polskiego

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 28 kwietnia 2016 08:26
MNiSW: Nowa komisja sprawdzi znajomość języka polskiego Nowy skład Komisji powołał Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego (fot. nauka.gov.pl)

• Koordynowanie systemu poświadczania znajomości języka polskiego oraz nadzór przebiegu egzaminów certyfikacyjnych – to jedne z zadań Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.
• Nowy skład Komisji powołał Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zgodnie z nowymi przepisami Komisja będzie głównym koordynatorem systemu poświadczania znajomości języka polskiego. Obok specjalistów z zakresu języka polskiego oraz języka polskiego jako obcego zasiądą w niej przedstawiciele ministra edukacji narodowej, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, ministra spraw zagranicznych oraz Rady Języka Polskiego.

Komisja czuwa również nad prawidłowością przebiegu egzaminów certyfikacyjnych. Zgodnie z nowelizacją ustawy o języku polskim, egzaminy będą mogły przeprowadzać podmioty, które uzyskały odpowiednie uprawnienia z MNiSW. Jednostki te mogą działać zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Czytaj też: Samorządy piszą list do Morawieckiego. Chcą rozmawiać o jego planie

Uprawnienia te nadawane będą na podstawie ocen Komisji. Oprócz tego Komisja będzie ustalać zestawy egzaminacyjne i przygotowywać merytorycznie przewodniczących komisji. Jej zadaniem będzie również szkolenie egzaminatorów oraz przeprowadzanie wizytacji.

Istotną zmianą w stosunku do dotychczasowego systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego jest możliwość uzyskania certyfikatu na jednym z sześciu poziomów znajomości języka (A1-C2) oraz na poziomach dostosowanych do potrzeb dzieci i młodzieży. Oparcie systemu na sześciu stopniach biegłości językowej wynika z zaleceń zawartych w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego. Zmiana ta powinna ułatwić rozpoznawalność polskich certyfikatów w innych krajach europejskich, a ich posiadaczom ułatwić mobilność zawodową i edukacyjną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA