REKLAMA

MON: Dodatek dla Żandarmerii Wojskowej to gratyfikacja za walkę z terroryzmem

 • Autor: GP
 • 28 lutego 2017 08:20
MON: Dodatek dla Żandarmerii Wojskowej to gratyfikacja za walkę z terroryzmem Siły Żandarmerii Wojskowej (ŻW) to część Wojska Polskiego przewidziana do specjalnych zadań, w tym do zachowania porządku w armii. (fot. twitter.com/dgeneralnersz)

• Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) wydało komunikat prostujący doniesienia mediów o wysokich gratyfikacjach dla Żandarmerii Wojskowej (ŻW).
• W myśl komunikatu są one naturalnym wynagrodzeniem za służbę, w tym za "fizyczne zwalczanie terroryzmu".
• MON przypomina, że w 2016 roku ŻW zabezpieczała np. szczyt NATO w Warszawie, jak i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Po publikacjach informujących o dodatku specjalnym dla Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej (ŻW) w Warszawie Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) wydało komunikat, w którego treści doprecyzowano wykładnię resortu dotyczącą tej dodatkowej gratyfikacji pieniężnej.

Pierwotne materiały o dużych wynagrodzeniach dla ŻW pojawiły się na łamach "Faktu", czy też rozgłośni "RMF FM".

MON informuje w notce, że dodatek o którym mowa (wprowadzony rozporządzeniem z dnia 28 grudnia 2016 r.) przyznawany jest za "fizyczne zwalczanie terroryzmu oraz szkolenie w tym zakresie". Co istotne, MON podkreśla, że uprawnieni do tego dodatku od wielu lat realizują zadania walki z terroryzmem.

- Żandarmeria Wojskowa odegrała szczególną rolę w zabezpieczaniu Szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Profesjonalizm i zaangażowanie wykazane przez funkcjonariuszy Żandarmerii w zapewnienie bezpiecznego przebiegu obu tych wydarzeń został doceniony przez ich uczestników - doprecyzował MON. Po czym wyliczył osoby i instytucje, które za ofiarną służbę ŻW podziękowały: prezydent RP Andrzej Duda, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, premier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

MON uzasadnia też dodatek obecnością żandarmów w ramach polskich misji zagranicznych:

- Żandarmeria Wojskowa brała aktywny udział we wszystkich misjach zagranicznych, w których występowały polskie kontyngenty wojskowe, tworząc zasadniczy komponent w Kongo, Czadzie czy Republice Środkowej Afryki.

W myśl tych informacji MON przekonuje, że wszelkie insynuacje dotyczące dodatku są nieuprawnione i jest on naturalna nagrodą za ofiarną służbę świadczoną wobec Rzeczpospolitej,

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Dobry Wojak Antoni 2017-02-28 12:54:17
  Do butpsa: Głupi jest ten kto zamiast przytaczać argumenty, obraża bo nic mądrego mu pod czaszką jakoś nie może zakiełkować. Jednym słowem ty. Co do Szwejka, narodowość nie ma tu nic do rzeczy a podobieństwo jest uderzające. Tylko Szwejk był szergowym a Antoni niestety jest ministrem (obciach przed całym światem).
 • butpsa 2017-02-28 12:40:32
  Do Dobry Wojak Antoni: Jesteś głupi jak Polski Szwejk. Czeskiego w to nie mieszaj.
 • Dobry Wojak Antoni 2017-02-28 09:33:27
  Dodatek dla żandarmerii do nagroda za blokowanie ruchu żeby Antoś nie musiał chodzić 50m do pasów dla pieszych i mieszać się tam z suwerenem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA