REKLAMA

MON: Nie ma fali nowych wniosków o zadośćuczynienia dla krewnych ofiar katastrofy smoleńskiej

  • Autor: PAP/jk
  • 25 czerwca 2017 11:03
MON: Nie ma fali nowych wniosków o zadośćuczynienia dla krewnych ofiar katastrofy smoleńskiej W Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób. Na zdjęciu funkcjonariusze rosyjscy w dniu katastrofy na lotnisku Smoleńsk-Północ. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

MON rozpatruje wnioski kilkudziesięciu osób z rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej o wypłatę rekompensat, złożone w większości w 2016 r. Nie można zatem mówić o fali nowych wniosków, ani o ich związku z ekshumacjami - podało MON.

• OKO.press napisał, że MON układa się z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej i zgadza na wypłatę kolejnych zadośćuczynień.

• Wniosków - według portalu - jest ponad 50, niektóre po kilka milionów zł.

• Ministerstwo Obrony twierdzi z kolei, że informacje te są nierzetelne i miejscami nieprawdziwe.

• MON rzeczywiście rozpatruje wnioski kilkudziesięciu osób o wypłatę rekompensat, lecz są to wnioski złożone w większości w 2016 r. - czytamy w komunikacie MON.

- Informacje podane przez portale OKO.press i WP na temat postępowań dotyczących roszczeń o zadośćuczynienie za krzywdę krewnych osób, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem, są nierzetelne i miejscami nieprawdziwe - oświadczył resort.

OKO.press napisał, że MON układa się z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej i zgadza na wypłatę kolejnych zadośćuczynień, a nowym argumentem krewnych ofiar w walce o pieniądze są przeżycia związane z ekshumacjami. Wniosków - według portalu - jest ponad 50, niektóre po kilka milionów zł. a "roszczeniom może nie być końca, bo MON nie zabezpiecza się prawnie przed kolejnymi wnioskami od tych samych osób".

Jak podaje portal, ministerstwo w większości przypadków godzi się na wypłatę zadośćuczynień; płaci zarówno najbliższym ofiar, którzy już wcześniej dostali rekompensaty, jak i tym, którzy ich nie dostali (m.in. rodzeństwo i wnuki ofiar), a nawet tym, których roszczenia w świetle prawa już się przedawniły.

- MON rzeczywiście rozpatruje wnioski kilkudziesięciu osób o wypłatę rekompensat, lecz są to wnioski złożone w większości w 2016 r. Nie można zatem mówić o fali nowych wniosków, ani - tym bardziej - o ich związku z ekshumacjami. W MON znany jest aktualnie tylko jeden wniosek wezwania do ugody, złożony w ostatnim czasie w sądzie z pominięciem MON - czytamy w komunikacie MON.

Jak podkreślono, rozpatrując poszczególne wnioski, MON w każdej sprawie indywidualnie bada rodzaj relacji poszkodowanego z ofiarą, poprzez pryzmat bliskości oraz zagadnienie przedawnienia roszczeń; w tym drugim przypadku również okoliczność, czy poszkodowany podjął działania przerywające bieg przedawnienia.

- MON ma też obowiązek ustalić, czy w danej sprawie nie zachodzą takie okoliczności podmiotowe, które powodują, że ewentualny zarzut przedawnienia nie może być podniesiony jako kolidujący z normą art. 5 kodeksu cywilnego. W żadnej z dotychczas zakończonych ugodą spraw nie miała miejsca sytuacja, by MON mógł podnieść skutecznie zarzut przedawnienia roszczenia. Natomiast w niektórych sprawach do ugody nie doszło właśnie dlatego, że MON stwierdził, że roszczenie uległo przedawnieniu - napisał MON w komunikacie.

Resort obrony zwraca też uwagę, że jeszcze w latach 2011-2012 ówczesny minister obrony narodowej wypłacił na rzecz osób poszkodowanych łącznie kwotę 68 milionów zł, choć arbitralnie zawęził krąg osób najbliższych do rodziców, dzieci i małżonków, eliminując możliwość posiadania osób najbliższych np. przez duchownych wszystkich wyznań.

MON podkreślił, że stanowisko ówczesnego ministra obrony narodowej zostało prawnie zdyskwalifikowane w licznych orzeczeniach sądowych.

- MON w każdej sprawie bada zagadnienie przedawnienia, między innymi też dlatego, że ugody zawierane przez ministra obrony narodowej w latach 2011-2012 nie zawierały klauzuli zrzeczenia się przez poszkodowanych roszczeń. Obecne ugody taką klauzulę zawierają - czytamy w komunikacie MON.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA