REKLAMA

MON zamierza wprowadzić nowe procedury dla personelu medycznego

  • Autor: PAP/AT
  • 04 lipca 2017 13:10
MON zamierza wprowadzić nowe procedury dla personelu medycznego Personel medyczny jadący na misję przejdzie obligatoryjne szkolenie (fot.pixabay)

MON zamierza wprowadzić procedurę, w myśl której personel medyczny wyjeżdżający na misje będzie musiał przejść obligatoryjne szkolenie – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Fałkowski podczas otwarcia Pracowni Symulacji Medycznej w WIM.

Szef MON Antoni Macierewicz ocenił, że znaczenie Centrum Kształcenia Podyplomowego, Doskonalenia Zawodowego i Symulacji Medycznej, w ramach którego powstała pracownia, jest niezwykłe. "Zalety, pozytywne skutki, olbrzymia waga dla sił zbrojnych i ratowania życia oraz doświadczeń medycyny w Polsce (...) są absolutnie bezdyskusyjne" - powiedział minister podczas uroczystości w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Po pokazie możliwości pracowni Fałkowski wskazał, że trzeba stworzyć procedurę, zgodnie z którą ratownicy medyczni i ekipy medyczne jadące na misję będą musieli przejść takie szkolenie. "Taką procedurę trzeba wdrożyć jako obligatoryjną; (...) zrobimy to w ciągu najbliższych tygodni" - zapowiedział.

Pracownia Symulacji Medycznej WIM ma ok. 150 m kw. i składa się z dwóch sal ćwiczeniowych (wyposażonych w projektory i system nagłośnienia), sterowni oraz pomieszczeń pomocniczych. Umożliwia to odtworzenie warunków np. sali szpitalnej, pobocza drogi, warunków nocnych czy fragmentu afgańskiej wioski.

Zajęcia będą prowadzone z wykorzystaniem trenażerów, aparatury medycznej i symulatorów pacjenta odwzorowujących sylwetkę człowieka i fizjologiczne reakcje organizmu. Symulatory pacjenta mogą reagować np. na podane leki i podjęte procedury ratunkowe. Sprzęt może być również transportowany, by szkolenia realizować np. na poligonie czy w wojskowych jednostkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA