REKLAMA

Morawiecki: Brexit może mieć negatywny wpływ na gospodarkę całej Europy

  • Autor: pt/pap
  • 22 czerwca 2016 20:45
Morawiecki: Brexit może mieć negatywny wpływ na gospodarkę całej Europy Wicepremier Mateusz Morawiecki (fot.PTWP)

Opowiedzenie się przez Brytyjczyków w czwartkowym referendum za wyjściem z Unii Europejskiej może mieć negatywny wpływ na gospodarkę całej Europy, w tym w szczególności na gospodarkę Wielkiej Brytanii - ocenia wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Morawiecki po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych w Berlinie mówił dziennikarzom, że kwestia referendum w Wielkiej Brytanii pojawiała się w rozmowach między polskimi a niemieckimi szefami resortów. "Wszyscy w różnych rozmowach ministerialnych niepokoiliśmy się o Brexit" - powiedział.

Dodał, że już tylko godziny pozostają do rozstrzygnięcia i "pozostaje się chyba tylko pomodlić, bo nic więcej się nie da zrobić w tej kwestii, by Brytyjczycy podjęli właściwą decyzję, bo na pewno decyzja za odejściem może mieć negatywny wpływ na gospodarkę całej Europy, w tym w szczególności na gospodarkę Wielkiej Brytanii".

Jak podkreślił Morawiecki, w Berlinie życzono "sobie nawzajem, by Brytyjczycy podjęli suwerenną, ale jak najbardziej pozytywną decyzję - o pozostaniu, taką, która nie doprowadzi do dalszego osłabienia tej i tak już rozedrganej, sfragmentaryzowanej i dość mocno osłabionej Unii Europejskiej".

Efekt domina

Morawiecki przyznał, że po Brexicie można będzie się obawiać "efektu domina", ponieważ - jak mówił - "jest Katalonia, jest Grecja, jest sytuacja we Francji, rosną w siłę również skrajne ruchy w Niemczech nawet, czy też mocno lewicowe, czy mocno prawicowe ruchy w pozostałych krajach UE".

"Jesteśmy w takiej sytuacji, że trzeba raczej tonować nastroje" - dodał wicepremier. W jego ocenie dobre podejście pokazał polski rząd w środowych konsultacjach międzyrządowych z Berlinem.

Polscy ministrowie - mówił Morawiecki - "bardzo mocno i jednoznacznie bronili naszych obszarów i wskazywali na to, co należy poprawić na wszystkich polach".

Problem całej Europy

"Ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to dla nas kluczowy partner i staraliśmy się po partnersku przeprowadzić konsultacje rządowe" - zaznaczył.

Pytany, czy rząd ma plan, jak chronić polskich inwestorów na rynkach brytyjskich w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, odpowiedział, że nie spodziewa się głębokiego tąpnięcia.

Jeżeli dojdzie do Brexitu, wówczas - jak ocenił Morawiecki - cała Europa będzie się zastanawiała, jak sobie z tym problemem poradzić.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA