REKLAMA

Morawiecki: wymiar sprawiedliwości to stajnia Augiasza, którą należy oczyścić

  • Autor: PAP/AH
  • 09 grudnia 2017 08:32
Morawiecki: wymiar sprawiedliwości to stajnia Augiasza, którą należy oczyścić Fot. PTWP

Wymiar sprawiedliwości to stajnia Augiasza, którą należy oczyścić - uważa desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki. W Sądzie Najwyższym widzę sędziów, którzy sądzili moich kolegów z podziemnej Solidarności w latach 80. - dodał.

• My chcemy sądownictwo usprawnić, my chcemy je poprawić - zadeklarował Mateusz Morawiecki.

• Według niego wprowadzona przez PiS zasada losowania sędziego do poszczególnej sprawy zwiększa niezawisłość sędziowską.

• Kolejną pozytywną zmianą wskazaną przez Morawieckiego są bezpośrednie transmisje rozpraw - coś, co w jego ocenie powoduje ich transparentność.

W jego ocenie wymiar sprawiedliwości jest w fatalnej kondycji. - Wymiar sprawiedliwości to stajnia Augiasza, którą należy oczyścić - powiedział w piątek w wywiadzie dla Radia Maryja Morawiecki.

- Ja widzę w Sądzie Najwyższym, nie mówiąc o sądach okręgowych, tych samych sędziów, którzy sądzili moich kolegów z podziemnej Solidarności w latach 80., kiedy moi koledzy byli bici. Jeden z nich do dzisiaj jest niepełnosprawny na skutek tamtego skatowania - podkreślił. - Sędziowie osądzali nas, tych młodych chłopców, którzy walczyli z komuną, a nie zomowców czy esbeków, którzy nas bili - dodał desygnowany na premiera.

Mówił, że sądownictwo w czasach III RP było nieefektywne i niesprawiedliwe.

- Potrzebujemy prawa i sprawiedliwości, razem. Samo prawo nie wystarczy - powiedział Morawiecki. - Hitlerowscy prawnicy też mówili, że trzeba prawa przestrzegać i w majestacie prawa Niemcy mordowali nas i inne nacje - podkreślił.

- To też była wtedy litera prawa, byli sędziowie, którzy za to nie odpowiedzieli zresztą później. Nasi sędziowie też nie odpowiedzieli za swoje zbrodnie sędziowskie z lat stalinowskich, potem komunistycznych, a potem za fatalny stan sądownictwa - powiedział Morawiecki.

Desygnowany na premiera był pytany o opinie Komisji Weneckiej na temat reformy wymiaru sprawiedliwości, która w piątek uznała zmiany za "zagrożenie dla sądownictwa".

Morawiecki odparł, że "powinni nas pochwalić, a nie szukać dziury w całym" za m.in. wprowadzenie zasady losowania sędziego "obowiązującej we wszystkich cywilizowanych krajach". - My chcemy to sądownictwo usprawnić, my chcemy je poprawić - zadeklarował.

- Pozwólcie nam reformować nasz system. Uważam, że to jest wielkie zadanie, które musi być dokończone - dodał.

Według niego wprowadzona przez PiS zasada losowania sędziego do poszczególnej sprawy zwiększa niezawisłość sędziowską. - Do tej pory było tak, że prezes mógł sobie po uważaniu wskazać swojego kolegę do przeprowadzenia danego przewodu sądowego - powiedział Morawiecki. - Dzisiaj jest to losowy dobór, a więc większa niezależność, niezawisłość zawodu sędziego - dodał.

Kolejną pozytywną zmianą wskazaną przez Morawieckiego są bezpośrednie transmisje rozpraw - coś, co w jego ocenie powoduje ich transparentność.

W piątek Sejm uchwalił dwie ustawy wprowadzające zmiany w funkcjonowaniu KRS i SN.

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przewiduje m.in., że Sejm będzie wybierał 15 członków KRS będących sędziami.

Czytaj więcej: Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KRS

 

Sejm w piątek także uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta Andrzej Dudy. SN będzie z udziałem ławników badał skargi nadzwyczajne na prawomocne wyroki sądów od 1997 r. Powstanie w nim autonomiczna Izba Dyscyplinarna, w której też będą orzekać ławnicy.

Czytaj więcej: Sejm uchwalił nową ustawę o SN

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Eugeniusz 2017-12-09 14:20:45
    To prymitywna myśl o tej "stajni" Panie MateuszuREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA