REKLAMA

Mowa nienawiści: Adam Bodnar prostuje skąd ma informacje o atakach na tle rasowym i etnicznym

  • Autor: GP
  • 04 stycznia 2017 10:13
Mowa nienawiści: Adam Bodnar prostuje skąd ma informacje o atakach na tle rasowym i etnicznym Adam Bodnar podsumował rok 2016. (fot.:youtube.com)

• Adam Bodnar ujawnił źródła informacji o przestępczości opartej na nienawiści. Jest to reakcja na wątpliwości mediów komentujących dane udostępniane przez RPO. 
• Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) posiłował się danymi Komendy Głównej Policji.
• RPO podkreśla, że gwałtownie rośnie liczba czynów zabronionych wobec muzułmanów i osób pochodzenia arabskiego.
• Komentarz i sprostowanie było podyktowane podsumowaniem roku 2016 w działalności RPO i jego biura.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) doprecyzował z jakich danych korzystał w podsumowaniu przestępczości opartej o dyskryminację rasową. Bodnara uwierało, że we wtorek (3 stycznia) pojawiły się spekulacje o dokładności jego danych.

- W mediach pojawiła się wątpliwość dotycząca tego, czy RPO podaje właściwe dane dotyczące wzrostu czynów popełnionych wobec muzułmanów i osób pochodzenia arabskiego - pisał Bodnar na Facebooku. - Moi współpracownicy z Biura RPO przekazali dzisiaj do Radia Zet dane, które zaprezentowane zostały przez przedstawiciela Komendy Głównej Policji między innymi podczas LVII posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Posiedzenie to odbyło się w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 5 października 2016 r. Źródło wiedzy zostało wyraźnie zaznaczone.

Czytaj: CBOS zbadał postrzeganie uchodźców przez Polaków. Znamy wyniki

Przypomnijmy, że dane MSWiA są bezpośrednią wypadkową raportów policji i służb bezpieczeństwa, które monitorują sytuację przestępczą w całym kraju.

źródło: pixabay.com/domena publiczna

- Zgodnie z tym danymi - w okresie od 1 stycznia do końca sierpnia 2016 r. wszczęto 493 postępowania przygotowawcze o przestępstwa z nienawiści - dokładnie przytacza dane RPO. - To o 41 więcej, niż w porównywalnym okresie w roku ubiegłym (w ogóle, bez względu na przesłankę/cechę osobistą). Ale - gwałtownie rośnie liczba tego typu czynów popełnianych wobec muzułmanów i osób pochodzenia arabskiego: w sprawach, w których pokrzywdzonymi były osoby wyznające islam, wszczęto w roku 2016, we wskazanym okresie, aż 116 postępowań przygotowawczych (podczas, gdy w 2015 r. było ich 50), zaś w sprawach dotyczących osób pochodzenia arabskiego takich postępowań podjęto 80 (gdy w roku 2015 odnotowano jedynie 14 takich spraw). Łącznie, liczba spraw, w których podmiotami ataków były osoby pochodzenia arabskiego i wyznania muzułmańskiego, wzrosła zatem trzykrotnie (196 we wskazanym okresie w stosunku do 64 rok wcześniej).

Ranking Adama Bodnara

Bondar i jego biuro we wtorek podsumowali rok 2016. Analiza przybrała postać raportu, który jest dostępny na stronach RPO.

Wśród podstawowych zagrożeń, jakie Adam Bodnar i jego urzędnicy podkreślili są: kryzys konstytucyjny wpływający na ochronę praw i wolności jednostki w Polsce, wprowadzanie rozwiązań ustawowych ograniczających prawa obywatelskie przez Sejm, wzrost skali wykluczenia społecznego i bezdomności, niedostateczna reakcja państwa na przypadki dyskryminacji i wzrastającą liczbę przestępstw motywowanych uprzedzeniami (to element, w którym Bodnarowi zarzucono błędy, prostowane powyżej).

Czytaj też: Migrujący starają się o status uchodźców w UE

Ponadto RPO zaznacza niestabilność procedury karnej i naruszenie zaufania obywateli do sądu, reprywatyzację, niekompletny system wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych w Polsce, niedostateczną ochronę praw kobiet i wsparcie dla ofiar przemocy domowej.

Są też pozytywy

Powyższe, negatywne elementy nie są jednak jedynym na czym skupia się raport. - RPO stara się dostrzegać każdy wysiłek, działanie czy deklarację prowadzącą do rozwiązywania najważniejszych problemów obywateli - doprecyzowano cel raportu na stronie RPO. - Dlatego wskazuje też zdarzenia i obszary, gdzie widoczne są pozytywne zmiany bądź czynione są kroki w dobrym kierunku.

Wśród dobrych, pozytywnych zmian zaakcentowano: podniesienie płacy minimalnej oraz wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej przy realizacji umów cywilnoprawnych, stosowanie przez administrację rządową klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, Program Rodzina 500+, czy odszkodowania dla ofiar stanu wojennego świadczone przez administrację rządową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA