REKLAMA

Możesz dostać swoje 500 plus nie mając dzieci. Wiemy jak to zrobić

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 01 sierpnia 2016 13:26
Możesz dostać swoje 500 plus nie mając dzieci. Wiemy jak to zrobić Ochotników do służby w jednostkach OT będzie coraz więcej, bo WKU prowadzi aktywną akcję promocyjną w klasach mundurowych, organizacjach proobronnych oraz Hufcach Pracy - mówi mjr Stachyra/Fot.Łukasz Kermel arch.17WBZ

• Jesienią zacznie się kształcenie kadr dla Obrony Terytorialnej oraz nabór żołnierzy do jednostek nowego rodzaju sił zbrojnych.
• Ochotnicy, którzy wstąpią do oddziałów, mają otrzymywać od państwa 500 zł miesięcznie.
• Żołnierze tych wojsk będą służyć tam, gdzie mieszkają i pracują.

- Ochotnicy, którzy zdecydują się wstąpić do oddziałów Obrony Terytorialnej, które zamierza utworzyć MON, prawdopodobnie będą otrzymywać ok. 500 zł miesięcznie – zachęcał młodych ludzi do służby w nowej formacji dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. tworzenia Obrony Terytorialnej.
Ponieważ nie będą oni żołnierzami zawodowymi, w podjęciu decyzji mają im pomóc zachęty materialne. Najprawdopodobniej będzie tak, że za każdy dzień szkolenia żołnierz OT będzie otrzymywał prawie 100 zł z tytułu utraconych dochodów i kosztów dojazdu, tak jak obecnie dostaje każdy rezerwista.

Ponieważ koncepcja przewiduje szkolenie co najmniej przez dwa dni w miesiącu (w roku ma być ok. 40 dni szkoleniowych), żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej dostanie z tego tytułu niecałe 200 zł miesięcznie. - Ponadto przewidywany jest dodatek za gotowość. Prawdopodobnie 300 zł – deklarował dr Kwaśniak.

Zatem jeśli jesteś pełnoletni i zdrowy, możesz dostać swoje 500+, nawet nie mając dzieci. Wystarczy zgłosić akces do służby w OT.

OT – koncepcja która rośnie w oczach

Jeszcze przed wakacjami, 25 czerwca, podczas pierwszych Targów Proobronnych "Pro Defense 2016" w Ostródzie, poświęconych w szczególności Wojskom Obrony Terytorialnej, Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej poinformował, że podpisał decyzję o powołaniu poszczególnych jednostek obrony terytorialnej i ich dowództw, czyli trzech dowództw brygad w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim oraz dowództw czterech batalionów w Białymstoku, Siedlcach, Lublinie i Rzeszowie.

Budowę OT rozłożono w czasie na kilka etapów. W pierwszym, według planów MON planuje się jeszcze w tym roku utworzenie na obszarze województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego trzec brygad OT.

Mają one liczyć od 1,5 do 2,5 tys. żołnierzy. Docelowo struktury OT mają liczyć 35 tysięcy żołnierzy, a może nawet jeszcze więcej. Na poziomie powiatu powstaną kompanie liczące po 100 osób. Tylko na Lubelszczyźnie będzie mogło w nich służyć nawet 2400 nowych żołnierzy. W każdym razie będzie dużo miejsc dla ochotników w nowym rodzaju sił zbrojnych.

Czytaj też: Czy zespoły ds. społeczeństwa obywatelskiego mają sens

Z zapowiedzi MON wynika, że po wakacjach budowa struktur OT wejdzie w kolejną fazę rozwoju. Od października w miastach wojewódzkich: Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie mają zacząć funkcjonować dowództwa brygad i batalionów.

Studia i chęć szczera zrobią z ciebie oficera

We wrześniu w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu na rocznym studium oficerskim rozpoczną kształcenie kandydaci, którzy posiadają wyższe wykształcenie, a nie są żołnierzami zawodowymi i do końca czerwca zgłosili do wojskowych komend uzupełnień swój akces naboru na oficerów do przyszłych brygad obrony. Jesienią zacznie się również nabór żołnierzy do OT.

Według rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza dla kandydatów przyszłych kadr OT we wrocławskiej szkole oficerskiej przygotowano w tym roku 150 miejsc. Większość tych miejsc, bo 130 przewidziano dla absolwentów uczelni wyższych. Pozostałe dla podoficerów zawodowych. Ich szkolenie będzie trwać krócej, bo tylko pół roku.

Jak się dowiedział Parlamentarny.pl chętnych na dowódców w budowanych jednostkach OT nie brakowało. Tylko w województwie podlaskim w tamtejszych WKU wnioski na roczne studium oficerskie we wrocławskiej uczelni wojskowej złożyło 74 kandydatów. W Małopolsce było ich 46.

Chętnych więcej niż miejsc

- Tylko w naszym WKU w Lublinie kandydatów z wykształceniem wyższym magisterskim i dwuletnim stażem pracy, którzy po skierowaniu na 12 miesięczne przeszkolenie wojskowe w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu zostaną oficerami z przeznaczeniem dla wojskach OT, zgłosiło się 35 - powiedział w rozmowie z Parlamentarny.pl mjr Andrzej Stachyra, szef Wydziału Rekrutacji w WKU w Lublinie.

Nabór do pierwszych brygad OT rozpocznie się jesienią 2016 r. Według zapowiedzi ministra Macierewicza, Wojska Obrony Terytorialnej mają być formowane od września. Zgodnie z założeniami nabór do nowego rodzaju sił zbrojnych odbywać się będzie spośród mieszkańców gmin, powiatów i województw, na terenie których mają powstać jednostki.

Czytaj też: Arkadiusz Myrcha o zaufaniu do decyzji Grzegorza Schetyny.Nowa PO jak klub sportowy

Wojskowi fachowcy nazywają to uzupełnieniem terytorialnym. W pierwszej kolejności jednostki OT będą tworzone na ścianie wschodniej, w województwach podkarpackim, lubelskim, podlaskim i częściowo mazowieckim.

Żołnierze – obywatele będą służyć tam, gdzie mieszkają i pracują

- Na terenie województwa małopolskiego będziemy prowadzić nabór do OT w drugim etapie, czyli faktycznie dopiero w 2018 r. - usłyszeliśmy anonimowo w jednym z tamtejszych WKU.

Inaczej, niż w lubelskim. - Co do szeregowych, nabór żołnierzy do służby w jednostkach OT prowadzony będzie jesienią, niemniej już na dzień dzisiejszy mamy ponad 100 chętnych. Obecnie przygotowujemy niezbędną bazę danych o osobach wyrażających akces, poprzez rejestrację zgłaszających się ochotników. Wszystkich ochotników będziemy informować o dalszych krokach co do możliwości służby w pododdziałach OT – powiedział dla Parlamentarny.pl. mjr Andrzej Stachyra, Szef Wydziału Rekrutacji w WKU w Lublinie.

Według majora ochotników do służby w jednostkach OT będzie coraz więcej, bo WKU prowadzi aktywną akcję promocyjną w klasach mundurowych, organizacjach proobronnych oraz Hufcach Pracy. Podczas spotkań przedstawiane są zasady naboru i rekrutacji do służby w oddziałach Obrony Terytorialnej oraz służby przygotowawczej, kandydackiej, w ramach Narodowych Sił Rezerwowych oraz zawodowej służby wojskowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • PDT 2016-08-02 13:34:01
  W obecnym stanie prawnym to "obiecywanie gruszek na wierzbie" obiecuje się to czego jeszcze nie ma a już mają "obsuwę" w procedurze przy dostosowaniu przepisów, bo inaczej pojadą na NSR-owskich przepisach nie będzie gratyfikacji za dyspozycję tylko fakultatywna "nagroda" za cały rok bycia na kontrakcie jeżeli odbędzie się zaplanowanie ćwiczenia (2000 za rok których jednorazowo wypłacanych za rok ( co dawałoby 166 zł i 67 gr. na miesiąc i których niekoniecznie można dostać) a stawka dzienna będzie wynosiła nie 100 ale 81 zł 20 gr. dla szeregowego. Dużo mówią a mało efektów ich pracy w budowaniu gruntu pod tą instytucję.
 • olo123 2016-08-01 22:48:58
  Kasa dla dzieciorobów, trepów, deficytowych permanentnie górników, urzędasów (a coraz ich więcej), 'czarnych', pożal się Boże posłów i senatorów (dodatki za pracę w nocy;-), a dla emerytów i rencistów po parę (dosłownie) złotych. Jaka to, ku..a, dobra zmiana, pacany!?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA