REKLAMA

Możliwa weryfikacji orderów Virtuti Militari

  • Autor: PAP/MIW
  • 02 listopada 2017 19:32
Możliwa weryfikacji orderów Virtuti Militari Wiceszef MON Michał Dworczyk (fot. mat. MON)

Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do weryfikacji orderów Virtuti Militari - powiedział w czwartek (2.11) prezydencki minister Andrzej Dera. Jak mówił, nie chodzi o odebranie wszystkich nadanych odznaczeń, a o weryfikację poszczególnych przypadków.

W czwartek w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Michał Dworczyk wyraził nadzieję, że wkrótce rząd przyjmie, a Sejm szybko uchwali ustawę przewidującą pozbawienie stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego. Dworczyk wskazał też na konieczność pozbawiania odznaczeń, np. Virtuti Militari, morderców "żołnierzy wyklętych". Dodał, że do dziś takie ordery podsiadają trzej mordercy mjr. Mariana Bernaciaka, "Orlika".

- 27 lat temu odzyskaliśmy pełną niepodległość. Musimy ten rozdział naszej historii zakończyć - podkreślił.

Andrzej Dera, pytany w RMF, czy dojdzie do weryfikacji orderów Virtuti Militari, odparł, że na tym etapie trwa "procedura w tej kwestii".

- Jeszcze nie ma końca tej procedury, ale wszystko wskazuje na to, że może dojść do takiej weryfikacji - podkreślił minister.

Jak zaznaczył, Virtuti Militari to "największe oznaczenie wojenne" nadawane za szczególne męstwo podczas wojny.

- Szereg tych odznaczeń było nadawanych już po wojnie w momencie, kiedy w sposób ewidentny naruszały zasady przyznawania tego odznaczenia - powiedział.

Pytany, czy chodzi o unieważnienie wszystkich tych odznaczeń, Dera odparł, że nie.

- To nie chodzi o in gremium, wszystkie, tylko o weryfikację poszczególnych odznaczeń, które zostały nadane - powiedział.

Dera wskazał też na to, że w historii zdarzały się już przypadki, gdy prezydenci odbierali nadane wcześniej odznaczenia. Jak mówił, by dokonać takiej weryfikacji orderów, nie trzeba przygotować nowych przepisów.

- Na podstawie obecnych przepisów pan prezydent może podjąć postanowienie o cofnięcie nadania takiego odznaczenia - powiedział prezydencki minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Anna KLZ 2017-11-02 23:05:19
    w następnej dekadzie, proszę o weryfikację odznaczeń dla PIP po 2007r.
  • wdzivny 2017-11-02 20:45:22
    Gen.Jaruzelsiemu ordery i dystynkcje przyznała wojna z hitlerowcami i nikt nie ma prawa mu je odbierać, skoro mu je nie nadawał, już choćby dla tego, że wówczas nie było go na świecie, albo cyckał mamusię. Może odbierzecie je też marszałkowi Koniewowi i Zukowowi i innym bohaterom wojny?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA