REKLAMA

MRPiPS: Będzie przegląd systemu emerytalnego

  • Autor: PAP
  • 22 sierpnia 2016 18:15
MRPiPS: Będzie przegląd systemu emerytalnego Ministerstwo pracy zaznacza, że prognozy dotyczące wysokości otrzymywanych w przyszłości emerytur są na bieżąco analizowane. (Fot. Fotolia)

Rada Dialogu Społecznego rozpoczęła dyskusję nad najważniejszymi kwestiami dotyczącymi nabycia prawa do emerytury i zasadami waloryzacji – poinformowało MRPiPS. Resort na ten rok zapowiada przegląd systemu emerytalnego.

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowało, że po analizie wniosków oraz opinii zgłaszanych w ramach Rady Dialogu i planowanych szerokich konsultacji zostanie opracowany dokument, który "będzie próbą połączenia społecznych oczekiwań w zakresie modelu systemu emerytalnego z możliwościami finansowymi państwa".

Resort zapowiada, że w zależności od wyników przeglądu oraz wniosków wynikających z dyskusji z wszystkimi partnerami społecznymi, rząd podejmie odpowiednie decyzje w zakresie koniecznych zmian w systemie emerytalno-rentowym.

MRPiPS przypomina, że wysokość świadczenia emerytalno-rentowego jest obecnie uzależniona od liczby lat pracy oraz od wysokości osiąganego wynagrodzenia w trakcie aktywności zawodowej. Podstawą ustalenia emerytury jest suma środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie w ZUS (wraz z kwotą środków przeniesionych z OFE).

Resort zauważa, że dla kolejnych przechodzących na emeryturę roczników dłuższa aktywność zawodowa oznaczać będzie relatywnie wyższe świadczenie - m.in. z uwagi na dłuższy staż pracy i więcej opłaconych składek.

Ministerstwo zaznacza, że prognozy dotyczące wysokości otrzymywanych w przyszłości emerytur są na bieżąco analizowane, a przepisy regulujące system emerytalny dostosowywane są do zmieniających się warunków demograficznych i ekonomicznych "w celu zapewnienia ubezpieczonym maksymalnej ochrony emerytalnej".

Podstawą obowiązującego w Polsce systemu emerytalnego jest tzw. umowa międzypokoleniowa, czyli założenie, że młodsze pokolenia będą finansować emerytury osób starszych. MRPiPS wskazuje, że zasadniczym warunkiem wydolności takiej umowy jest przyrost rzeczywisty liczby ludności przynajmniej na poziomie gwarantującym stałą liczbę populacji. System repartycyjny oznacza wypłacanie świadczeń emerytalnych z bieżących składek pobieranych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od osób czynnych zawodowo.

Ministerstwo podkreśla, że dlatego tak istotna jest realizacja właściwej polityki prorodzinnej, m.in. prowadzenie programu "Rodzina 500 plus".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Baran 2016-08-24 07:50:17
    Ekspertom pragniemy przypomnieć,że prawo nie działa wstecz.Nabyte uprawnienia są w normalnym praworządnym kraju niezbywalne. Władze mogą wprowadzić przepisy poprawiające nabyte uprawnienia tylko w wypadku ich podwyższenia ale nigdy pogorszenia lub odebrania uprawnień nabytych. W Polsce nie przestrzega się tej zasady i mamy ciągłe zmienianie prawa-tzw. niestabilność prawną, która znacznie utrudnia działalność społeczną i gospodarczą oraz robi Polskę krajem niestabilnym.
  • jaś 2016-08-23 15:57:25
    Mam ponad 48 lat pracy (pracuję bez przerwy od 17-go roku życia, od 01-08-1968 r.) Problem w tym, że do pełnej emerytury muszę pracować jeszcze ponad 20 miesięcy, czyli 49 lat i 9 m-cy, jak oczywiście doczekam. Czy to aby nie za długo? Zapowiadane przez rząd obniżenie wieku emerytalnego dopiero na październik 2017 r. dla mnie i urodzonych w 1951 r. będzie nic nie warte, bo będziemy zbliżać się do wieku emerytalnego uchwalonego przez PO - PSL. Dodam, że w takich krajach jak Niemcy czy Francja, by mieć prawo do emerytury liczy się albo wiek emerytalny, albo DŁUGI STAŻ PRACY.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA