REKLAMA

MRPiPS: Przyjmowanie wniosków o "500 plus" przebiega spokojnie

 • Autor: PAP/JS
 • 04 sierpnia 2017 16:43
MRPiPS: Przyjmowanie wniosków o "500 plus" przebiega spokojnie Wnioski o przyznanie środków z programu "Rodzina 500 plus" na kolejny okres zasiłkowy można składać od 1 sierpnia. (fot.:pixabay.com)

Przyjmowanie wniosków o przyznanie środków z programu "Rodzina 500 plus" przebiega bardzo spokojnie, nie ma oblężenia ośrodków pomocy społecznej - poinformowało w piątek MRPiPS. Informację tę potwierdzają dane pochodzące z urzędów wojewódzkich.

• Są takie gminy, w których przez pierwsze dwa dni żaden mieszkaniec wniosku nie złożył.

• Najwięcej wniosków (25 867) złożono w województwie mazowieckim, w tym najwięcej w Warszawie (11 273), Radomiu (890), Piasecznie (744) oraz w Siedlcach (492).

Wnioski o przyznanie środków z programu "Rodzina 500 plus" na kolejny okres zasiłkowy można składać od 1 sierpnia. MRPiPS przypomina, że wniosek można złożyć bezpośrednio w gminie, przez internet lub wysłać pocztą.

"Nie mamy zgłoszeń o problemach na poziomie systemów wykorzystywanych w gminach. Wręcz przeciwnie, mamy informacje, że przyjmowanie wniosków przebiega bardzo spokojnie" - powiedziała w piątek w Olsztynie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Słowa minister potwierdzają wypowiedzi dyrektorów urzędów wojewódzkich. "Nic szczególnego się nie dzieje. Osoby, które usłyszały o możliwości składania już wniosków na nowy okres zasiłkowy po prostu to czynią. Spodziewamy się, że w drugiej połowie sierpnia będzie zdecydowanie więcej chętnych do złożenia wniosków" - powiedziała PAP Grażyna Jelska, dyr. Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Dodała, że pierwsze dni składania wniosków przyniosły w woj. lubuskim ok. 5 tys. wniosków, z których 4 180 to wnioski tylko i wyłącznie na świadczenie wychowawcze. Dodała, że jeśli utrzyma się obecna dynamika, to 3/4 z wniosków powinno wpłynąć do samorządów do końca sierpnia br. "Spodziewamy się ok. 70 tys. wniosków, podobnie jak było w zeszłym roku" - podkreśliła.

Informacje o tym, że wnioski spływają do urzędów powoli potwierdził dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Jacek Kowalczyk. Poinformował, że w Małopolsce do piątku przed południem złożono nieco ponad 19 tys. wniosków. Jego zdaniem, ich niewielka liczba - w porównaniu z ponad 50 tys. wniosków złożonych przez pierwsze dwa dni funkcjonowania programu w 2016 r. - świadczy o tym, że mieszkańcy Małopolski zachowują spokój i czują się bezpiecznie.

"Są takie gminy, w których przez pierwsze dwa dni żaden mieszkaniec wniosku nie złożył. Mieszkańcy wiedzą, że te rozwiązania, które zostały wprowadzone, gwarantujące im ciągłość wypłaty świadczeń powodują, że tu nie ma żadnego ryzyka, nie trzeba biec do urzędu, żeby złożyć wniosek w pierwszych dniach, i że składanie wniosków może się rozłożyć w czasie" - ocenił Kowalczyk.

Najwięcej wniosków (25 867) złożono w województwie mazowieckim, w tym najwięcej w Warszawie (11 273), Radomiu (890), Piasecznie (744) oraz w Siedlcach (492).

W woj. świętokrzyskim do 3 sierpnia złożone zostały 4587 wnioski, w pomorskich gminach - 5918, a w województwie podlaskim - blisko 3 tys.

MRPiPS przypomina, że rodziny, które chcą zachować ciągłość wypłat świadczenia wychowawczego muszą złożyć wniosek do końca sierpnia.

Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada.

W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

Jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA