REKLAMA

MRPiPS: W 2016 r. pracodawcy zwolnili blisko połowę więcej pracowników niż rok wcześniej

  • Autor: PAP/AT
  • 15 lutego 2017 06:28
MRPiPS: W 2016 r. pracodawcy zwolnili blisko połowę więcej pracowników niż rok wcześniej W 2016 r. pracodawcy zgłosili do zwolnień 35,1 tys. osób, czyli o 42 proc. więcej niż rok wcześniej (fot.shutterstock)

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2016 r. pracodawcy zgłosili do zwolnienia o 42 proc. więcej niż rok wcześniej. W ramach zwolnień grupowych pracę straciło 22,4 tys. osób, co rok do roku oznacza wzrost o 54 proc.

W ub. roku wzrosła radykalnie, bo o ponad 50 proc. liczba osób, które straciły pracę w wyniku zwolnień grupowych. I to paradoksalnie w sytuacji polepszającej się sytuacji gospodarczej.

Skok "grupówek" to efekt chwilowego spadku koniunktury i zabójczej konkurencji w wybranych gałęziach gospodarki - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Boleśnie odczuli ją przede wszystkim pracownicy sektora handlowego. W wyniku bankructwa sieci Alma (spółka złożyła właśnie wniosek o upadłość likwidacyjną) również w tym roku sytuacja tego sektora nie poprawi się.

Według cytowanych przez "DGP" danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracodawcy zgłosili do zwolnienia w ub. r. 35,1 tys. osób, czyli o 42 proc. więcej niż rok wcześniej. W ramach zwolnień grupowych pracę straciło 22,4 tys. osób, co rok do roku oznacza wzrost o 54 proc.

Największe zwolnienia grupowe nastąpiły w handlu hurtowym i detalicznym, przetwórstwie przemysłowym oraz w sektorze finansów i ubezpieczeń.

Ekonomiści podkreślają jednak, że w tym samym czasie wskaźnik bezrobocia spadł z ponad 10 proc. w styczniu do nieco ponad 8 proc. w grudniu. Dlatego podchodzą do sprawy spokojnie i nie traktują jej jako systemowego problemu gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA